Nastavení cookies

Podoby ukrajinské kultury – týden 42. (2023)

13.11.2023 16:00|ministerstvo

  1. Italská pošta zahájila prodej poštovních známek s obrazy ukrajinských umělců

V Domě umělce v Kyjevě byla zahájena výstava obrazů čtyř ukrajinských umělců – Kateryny Lypovky, Serhije Smetankina, Jurije Bandery a Svjatoslava Skorobohatova, jejichž díla použila italská pošta k vytvoření známek v rámci charitativního projektu na podporu Ukrajiny.

Ministerstvo hospodářského rozvoje Itálie vydalo čtyři poštovní známky zobrazující kostely v Kyjevě, divadlo v Mariupolu, centrální náměstí ve Lvově a námořní přístav v Oděse. Kostely hlavního města ilustrovalo dílo Kateryny Lypovky „Kyjev. Prostor možností“. Oděský přístav zobrazil obraz Svjatoslava Skorobohatova „Jarní přístav“. Serhij Smetankin vyobrazil Mariupolské činoherní divadlo a Jurij Bandera ve svém díle „Západ Lvova“ vytvořil obraz centrálního náměstí Rynok ve Lvově.

Zástupce velvyslance Itálie na Ukrajině Francesco Pesce zdůraznil, že italsko-ukrajinský projekt má dva důležité aspekty. Především je to aspekt dobročinný. Podle něj budou tyto známky stát více než obvykle, protože peníze z jejich prodeje půjdou na humanitární podporu Ukrajiny. Druhý aspekt je umělecký, spočívá ve vytvoření „čtyř velmi krásných obrazů“.

„Upřímně děkuji umělcům, kteří tato díla vytvořili a dali svolení k použití na známkách. Díla představují čtyři místa a seznamují italský lid s Ukrajinou, ukazují ji na různých krásných kulturních místech,“ poznamenal Francesco Pesce.

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
Foto: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny 

 

  1. První dáma Ukrajiny Olena Zelenská se zúčastnila 42. zasedání Generální konference UNESCO

Olena Zelenská poděkovala UNESCO za to, že organizace nadále eviduje každý útok na ukrajinské kulturní dědictví, a připomněla hrozivou statistiku – za poslední rok a půl bylo poškozeno 1700 objektů kulturní infrastruktury. Požádala také o rozšíření přítomnosti UNESCO na Ukrajině.

„Pro nás to nejsou jen abstraktní památky. Je to naše součást. Města, která vybudovali naši předkové, kde jsme vyrůstali, kam chodí naše děti do školy,“ zdůraznila první dáma.

V pokračování svého projevu dodala, že to, co Ukrajina zažívá, by neměl být jen problém Ukrajinců a vyzvala k ještě větší podpoře, protože ochrana Ukrajiny je dnes ochranou míru ve světě.

Manželka ukrajinského prezidenta se během návštěvy Francie zúčastnila i otevření „ukrajinské police“ v knihovně UNESCO v sídle organizace v Paříži.

„Možná, že kultura nedokáže fyzicky zastavit rakety. Ale dokud budou mít lidé svůj jazyk, svou literaturu, svou skutečnou historii, vyrytou v této literatuře, své umění a zvyky, tento lid vydrží,“ vyzdvihla Olena Zelenská.

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny  
Foto: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny 

 

  1. Kniha „Bachmut“ od Myroslava Lajuka se připravuje k vydání

 

Na Ukrajině se připravuje k vydání kniha reportáží a esejů ,,Bachmut“ spisovatele Myroslava Lajuka a fotoreportéra Danyla Pavlova.

,,Během nejintenzivnějších bojů o Bachmut v zimě a v březnu 2023 tráví spisovatel Myroslav Lajuk a fotograf Danylo Pavlov dny a noci s ukrajinskými pěšáky a dělostřelci, zdravotníky a kaplany, záchranáři a dětmi ve městě a jeho okolí, kde pokračuje dělostřelecké ostřelování a pouliční boje. Výsledkem těchto cest je kniha reportáží a esejů o životě války, o tom, proč si vojáci dělají manikúru, jak vznikají volací značky, o nenahraditelných ztrátách, o historii Bachmutu a fenoménu paměti a zapomnění,“ uvádí se v anotaci.

Kniha se skládá ze dvou částí.

,,Je tu příběh o protiletadlovém střelci, který právě sestřelil ruskou stíhačku; otec a synové bojující bok po boku; Wagner, který miluje Nabokova. To je uvedeno v reportážích, které tvoří první část knihy,“ uvedlo nakladatelství Ukrainer.

,,V druhé části, esejích, jsou úvahy o historii města a kulturní kontinuitě, o nemožnosti polotónů tady a teď,“ dodali.

Kniha by měla vyjít v prosinci.

Válečná reportáž Myroslava Lajuka Spoutáni tělem, vázáni povinností v českém překladu Miroslava Tomka vyšla v časopise A2 (#14-15/2023). 

Zdroj: Espreso TV
Foto: Espreso TV

 

  1. Sochy sovětských vojáků byly demontovány z Kopce slávy ve Lvově

Ve čtvrtek 9. listopadu byly ze sovětského památníku Kopec slávy ve Lvově demontovány sochařské kompozice „Vlast“, „Voják s vlajkou" a „Přísaha“. Byly převezeny do muzea totalitních režimů.

Loni na jaře byly z Kopce slávy odstraněny další sovětské symboly – sovětská hvězda a sovětský státní znak ve tvaru srpu a kladiva.

Tento pamětní komplex mimo jiné zahrnuje hroby ruských a sovětských vojáků, kteří padli během první a druhé světové války. Je zde pohřben agent NKVD Mykola Kuzněcov, jehož příbuzní opakovaně žádali, aby lvovská městská rada předala jeho ostatky do Jekatěrinburgu. Výkonný výbor Lvova však pokaždé odmítl vydání kvůli ukrajinským zajatcům, kteří jsou udržováni na území Ruska a Ruskem dočasně okupovaných územích Ukrajiny.

Zdroj: Zaxid Net
Foto: Zaxid Net

 

  1. Spisovatel a voják Maksym Petrenko zahynul na frontě

Voják a spisovatel Maksym Petrenko zahynul v rusko-ukrajinské válce. V létě 2022 byl prohlášen za pohřešovaného, ale nyní byla jeho smrt potvrzena vyšetřením DNA. Informovala o tom 6. listopadu knižní recenzentka Hanna Skorina.

,,Doufali jsme a věřili jsme, že skutečnost, že je nezvěstný, znamená, že je v zajetí. Zázrak se nestal,“ píše se ve zprávě.

Před válkou Maksym Petrenko pracoval jako programátor, vyučoval na ukrajinské univerzitě, účastnil se mezinárodních soutěží robotických platforem a připravoval studenty na takové soutěže.

V dubnu 2014 nastoupil k nově vytvořenému dobrovolnickému 2. operačnímu praporu Národní gardy Ukrajiny, který byl později přejmenován na Operační prapor pojmenovaný po hrdinovi Ukrajiny generálmajorovi Serhiji Kulčickém.

,,Cítil jsem osobní zodpovědnost za tuto zemi. Věděl jsem, že ze zdravotních důvodů nemohu být mobilizován, ale neviděl jsem se na vedlejší koleji. Pouze tam, kde bude boj pokračovat,“ řekl Petrenko.

Po demobilizaci v roce 2016 pokračoval v práci na univerzitě a napsal knihu ,,Спокійної ночі“ (Dobrou noc).

,,Kniha je o událostech z jara až léta 2014. O těch jasných, vzrušujících a někdy hrozných událostech, které jsme tehdy zažili. A o životě. O tom, jak se prolíná osobní, profesní, občanský a vojenský život. A o komunikaci. Komunikace má v knize důležité místo. Kniha vám může pomoci pocítit a pochopit důležitost komunikace v těžkých chvílích života,“ řekl o ní autor.

Zdroj: Suspilne
Foto: Suspilne

 

  1. Krymskotatarská umělkyně zasvětila své krajinomalby stesku po Krymu a okupovaném jihu Ukrajiny

V pátek 10. listopadu byla v Kyjevě v Krymském domě zahájena výstava ukrajinské a krymskotatarské současné umělkyně Elmiry Šemsedinové ,,Napjatý obzor. Touha po Krymu“, která je věnována nejen poloostrovu, ale i všem okupovaným ukrajinským územím poblíž moře.

,,Tato série je o Krymu, ale vlastně nejen o Krymu, ale o všech jihoukrajinských oblastech, které jsou u moře a které jsou okupované. Dříve si lidé moře spojovali s odpočinkem, pozorovali ho a relaxovali. Napjatý horizont, to jsou ruské válečné lodě, které pálí z obzoru. Nevidíme nebezpečí, ale přichází odtud. Lidé, kteří jsou nyní nuceni zůstat na okupovaných územích, hledí na moře se strachem a nebezpečím, už to nespojují s odpočinkem,“ poznamenala umělkyně.

Všechny obrazy prezentované na výstavě jsou černobílé a vznikly po plnohodnotné invazi. Autorka těchto děl vysvětlila, proč zvolila monochromatickou barevnou paletu.

,,Když začala plnohodnotná invaze, všechno jaksi zbledlo, stát byl v depresi, jako všichni ostatní. Koneckonců, tohle je moje vzpomínka na Krym. Nemohu být teď u moře a moje paměť je černobílá. Doufám, že se to brzy všechno změní,“ řekla Šemsedinová.

Smyslem děl je přimět lidi, aby se zamysleli nad důležitostí uchování paměti a identity i v náročných podmínkách.

Výstava potrvá do 10. prosince.

Zdroj: Suspilne
Foto: Suspilne

 

  1. Ruská armáda výrazně poškodila knihovnu Hončara v Chersonu

12. listopadu zahájila ruská armáda raketový útok na Cherson. V důsledku ostřelování byla značně poškozena Chersonská regionální univerzální vědecká knihovna pojmenovaná po Olesi Hončarovi.

Následkem ostřelování vypukl v knihovně požár, záchranáři požár likvidovali více než hodinu a půl. Oznámil to náčelník Krajské vojenské správy Oleksandr Prokudin. Rusové zahájili nový útok v době, kdy ještě probíhalo hašení požáru v knihovně. Hasiči se museli několikrát vrátit k likvidaci požáru. 

Knihovna pojmenovaná po Olesi Hončarovi je jedním z největších informačních a kulturních center na jihu Ukrajiny. Knižní úložiště knihovny je navrženo pro uložení 1 milionu 200 tisíc svazků.

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
Foto: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi