Nastavení cookies

Podoby ukrajinské kultury – týden 34. (2023)

13.09.2023 17:00|ministerstvo

1. 823 kulturních památek bylo poškozeno nebo zcela zničeno v důsledku ruské invaze na Ukrajině

Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny průběžně dokumentuje všechny škody, které ruská agrese způsobila kulturnímu dědictví země. V období od 24. února 2022 do 25. srpna 2023 bylo poškozeno nebo zcela zničeno 823 objekty kulturního dědictví včetně 109 památek celostátního významu. Aktualizovaný seznam zasažených památek, jejichž valnou část tvoří objekty architektonického a urbanistického dědictví, zveřejnilo ministerstvo v pondělí 12. září. 

Nejvíce poškozených památek se nachází nebo nacházelo na území Charkovské oblasti (207 případů), Doněcké (1110) a Odeské (107) oblastí. 

Ukrajinské ministerstvo rovněž zveřejnilo číslo transparentního účtu, na který lze přispět na obnovu poškozených památek.

 

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
Foto: Poškození chrámu a kláštera v Svjatohirsku, Doněcká oblast. World Council of Churches

 

 



2. Centrum Lvova, dřevěné kostely v Karpatech, katedrála svaté Sofie: 20 ukrajinských památek se dostalo pod zvýšenou ochranu UNESCO

Dne 7. září se konalo mimořádné zasedání výboru Druhého protokolu k Haagské úmluvě o ochraně kulturních statků za ozbrojeného konfliktu. Ukrajinská strana předem navrhla výboru seznam památek, jimž by měla být poskytnuta dočasná zvýšená ochrana ze strany UNESCO. Po pečlivém projednání v rámci výboru bylo na mezinárodní seznam kulturních statků pod zvýšenou ochranou zařazeno celkem 20 ukrajinských pamětihodností.

Pod zvýšenou ochranou mezinárodní organizace UNESCO se budou nacházet následující památky napříč Ukrajinou: 

  • Chrám svaté Sofie a Kyjevsko-pečerská lavra v Kyjevě;
  • historické centrum Lvova;
  • Chrám Nanebevstoupení Páně ve vsi Jasiňa (Zakarpatská oblast);
  • Chrám Nejsvětější Trojice v Žovkvě (Lvovská oblast);
  • Chrám Uvedení Panny Marie v Matkivu (Lvovská oblast);
  • Chrám Narození Blahoslavené Panny Marie ve vsi Nyžňij Verbiz (Ivanofrankivská oblast);
  • Chrám Seslání Ducha Svatého v Potelyci (Lvovská oblast);
  • Chrám Seslání Ducha Svatého v Rohatyni (Ivanofrankivská oblast);
  • Rezidence bukovinského a dalmatského metropolity (komplex univerzity ve městě Černivci);
  • Struveho geodetický oblouk – Katerynivka;
  • Struveho geodetický oblouk – Baranivka;
  • Struveho geodetický oblouk – Felštýn;
  • Struveho geodetický oblouk – Staro-Nekrasivka;
  • astronomická observatoř Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě;
  • kulturní krajina kaňonu ve městě Kamenec-Podilskyj;
  • dendrologický park Sofijivka v Umani;
  • Deržprom (Charkov);
  • astronomická observatoř Odeské národní univerzity;
  • astronomická observatoř v Mykolajivu;
  • hrob spisovatele Tarase Ševčenka v Kanivu. 

Výbor Druhého protokolu k Haagské úmluvě o ochraně kulturních statků za ozbrojeného konfliktu na zasedání rovněž potvrdil svou připravenost pomoci Ukrajině. Plánují se školení pro odborníky v oblasti ochrany kulturních statků, školení pro vojáky o ochraně kulturního dědictví za války a další aktivity. Výbor rovněž přijal deklaraci o ochraně kulturního dědictví na Ukrajině.

Zdroj: Espreso TV
Foto: centrum Lvova (Akademické divadlo opery a baletu), autor: bondvit – Depositphotos

 

 



3. Národní filharmonie Ukrajiny zahájila 160. sezónu 

V pátek 8. září Národní filharmonie Ukrajiny zahájila ve svých historických prostorách v Kyjevě jubilejní 160. sezónu. Koncert se odehrál za účasti hostujícího polského pianisty Szymona Nehringa a Akademického orchestru Národní filharmonie. Náplní programu byla Pátá symfonie Ludwiga van Beethovena věnovaná skladatelovu příteli a mecenáši, synovi posledního ukrajinského hejtmana, hraběti Andrijovi Rozumovskému, a Malá suita Witolda Lutosławského inspirovaná polským folklorem. 

Na úvod večera zazněla světová premiéra skladby Rubikon pro velký symfonický orchestr, jež byla napsána ukrajinským skladatelem Serhijem Piljutikovým speciálně pro tento koncert na objednávky šéfdirigenta Mykoly Ďaďury. 

Národní filharmonie pořádá koncertní sezóny od roku 1863, kdy byla založena kyjevská pobočka Císařské ruské hudební společnosti (IPMT). Současná budova filharmonie byla postavena již v roce 1882 podle návrhu kyjevského architekta Volodymyra Nikoljaeva z finančních darů bohatých kyjevských kupců. Od té doby budova musela projít několika rozsáhlými rekonstrukcemi (první se konala v roce 1944 po Druhé světové válce, druhá v 80. letech minulého století, třetí a zatím poslední měla místo v roce 1996), ale zachovala svůj původní vzhled a především nejlepší v Kyjevě akustický zvuk. 

 

Zdroj: Národní filharmonie Ukrajiny (oficiální web)
Foto: Národní filharmonie Ukrajiny 

 

 



4. 25 000 návštěvníků se zúčastnilo knižního veletrhu Kyiv Book Fest v Kyjevě

Ve dnech 8. až 10. září se v Kyjevě konal první ročník knižního veletrhu Kyiv Book Fest, kterého se zúčastnilo 83 nakladatelství a knihkupců a na 25 tisíc návštěvníků. Veletrh byl prodejní, a tak si na stáncích jednotlivých vystavovatelů bylo možné zakoupit knihy s výraznou slevou a přispět dobrovolnou částkou na tisk odborných příruček pro ukrajinské obránce nebo se zúčastnit charitativní knižní aukce. V rámci sbírky bylo vybráno 810 000 ukrajinských hřiven (kolem 500 tisíc korun), z nichž se uhradí tisk odborné literatury a technických návodů pro ukrajinské vojáky. 

V rámci doprovodného programu se uskutečnilo více než 160 akcí, především se jednalo o setkání s ukrajinskými autory, literární čtení, poetické performance a koncerty. 

 

Zdroj: Suspilne Kultura
Foto: Kyivbookfest/Facebook

 

 



5. Metropolitní opera v New Yorku objednala novou operu o dětech unesených z Ukrajiny do Ruska

Metropolitní opera v New Yorku oznámila, že objednala novou operu podle skutečných událostí. Společné dílo ukrajinského skladatele Maxyma Kolomijce a amerického libretisty George Branta by mělo mít v New Yorku premiéru v roce 2027 nebo 2028. 

I když bude opera založena na skutečných událostech, její jednotlivé postavy mají být fiktivní. Tématem opery bude únos a deportace tisícovek ukrajinských dětí z Ukrajiny do Ruska a hrdinství jejich matek, které se je posléze vydaly hledat na nepřátelské území. Hudbu napíše dvaačtyřicetiletý ukrajinský skladatel a hobojista Maksym Kolomijec.

Tento nápad vznikl během loňského setkání generálního manažera Metropolitní opery Petera Gelba a první dámy Ukrajiny Oleny Zelenské. Instituce vyhlásila open call pro ukrajinské skladatele v listopadu 2022, v otevřené soutěži nakonec zvítězilo dílo Maxyma Kolomijce, který už má na kontě dvě opery a řadu dalších orchestrálních i komorních skladeb.

 

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
Foto: Maxym Kolomijec (vlevo) a George Brant (vpravo), MKIU

 

 



6. V Chersonu byl zahájen divadelní festival Melpomeny Tavrije

Jedná se o skutečně unikátní jev, když 25 divadel z válčící zemi zahájí divadelní festival ve městě, které se ještě před rokem nacházelo v okupaci. 

Mezinárodní divadelní festival Melpomeny Tavrije se až do loňského roku každoročně konal v Chersonu. Hlavní motto letošního 25. ročníku zní proto více než výstižně: „Jsme doma“. V loňském roce 2022 nemohli pořadatelé festival uspořádat kvůli dočasné okupaci města Cherson ruským agresorem. Ač je v současné době bezpečnostní situace v okolí Chersonu stále neklidná, pár vybraných divadelních představení se odehraje i v samotném městě na několika utajených bezpečných místech. Avšak větší část programu bude letos uvedena mimo těžce zkoušený Cherson. 

Festival byl symbolicky zahájen dne 8. září v Chersonu na piazzettě před městským divadlem. Téhož dne se ve městě konalo představení Na špatné cestě dramatičky a režisérky Natalije Vorožbyt. Hra Na špatné cestě vznikla jako reakce na obsazení ukrajinského území ruskými jednotkami v roce 2014. V každé ze šesti povídek zkoumá jeden z aspektů agrese, vztahy mezi ženami a muži narušené válkou, a rány, které se nikdy nezacelí.

Hlavní festivalový program, do jehož příprav se zapojilo 70 divadel z celé Ukrajiny, probíhá od 8. do 16. září v deseti ukrajinských městech najednou. Několik divadelních představení se odehraje i v zahraničí – třeba na Slovensku, v Portugalsku nebo v Turecku. Celkem bude na festivalu uvedeno více než 70 představení.  

Zdroj: Ukrinform
Foto: Hra Válečný koncert rež. Anastasije Segedy. / Teatr dramaturhiv – Facebook 

 

 



7. Kyiv Design Week se koná v Kyjevě a Curychu 

Sdružení Design4Ukraine připravilo v rámci největšího evropského festivalu designu Zurich Design Weeks 2023 speciální program Kyiv Design Week pod tématickým názvem „Kyjev, město změn“.

Program se koná současně na různých místech v Curychu a v Kyjevě a představuje ukrajinský grafický, produktový, průmyslový a sběratelský design, kybernetickou módu a také tradiční lidová umění a řemesla. Kromě klasických výstav zahrnuje také přednášky, diskuse, promítání dokumentů, performance, světelná show aj.

Součástí Kyiv Design Week je speciální projekt Kyiv Posters. Ukrajinští designéři a ilustrátoři vytvořili grafiky a plakáty věnované Kyjevu. „Vystavená díla ukazují Kyjev prostřednictvím typografie, architektury, dekoru, barevných kombinací, symboliky. Jednotlivá díla se liší stylově a žánrově a ještě více tak zdůrazňují pluralitu a různorodost ukrajinského hlavního města“, uvádějí kurátoři Kyiv Design Week. Plakáty jsou vystaveny v Muzeu designu v Curychu (Museum für Gestaltung) a v Mac Paw Space v Kyjevě.

Kyiv Design Week je součástí projektu ReACT4UA, který sponzoruje německá vláda. Hlavním sponzorem programu je Program konkurenceschopné ekonomiky (CEP) od agentury USAID.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi