Nastavení cookies

Podoby ukrajinské kultury – týden 29. (2023)

09.08.2023 15:00|ministerstvo

Festival východoukrajinského dramatu v Dnipru

Dnipro je milionové město na východě Ukrajiny, jež se nachází nedaleko frontové linie a přijalo několik desítek tisíc vnitřně přesídlených osob z válečné zóny. Město se tak stalo jedním z nejdůležitějších nejen průmyslových, ale také kulturních center východní Ukrajiny. 

Od 15. do 20. srpna se v Dnipru bude konat festival současného ukrajinského dramatu Dnipro. Teatr. UA. Během šesti dnů se tak ve městě představí divadla ze čtyř východoukrajinských měst. Svoje inscenace představí krajská divadla z Charkova a Záporoží a také exilová divadla z dočasně okupovaných Luhansku, Doněcku a Mariupolu. 

Festival nabídne jak starší, časem ověřená představení, tak i nejnovější dramata, jež reflektují válečnou realitu posledních let. Třeba Luhanské oblastní dramatické divadlo, jež se dočasně nachází v exilu ve městě Sumy, přiveze do Dnipra surrealistické absurdní drama Ich tam nět a tragikomedii Kdo jsem?

Celý festivalový program je k dispozici na webových stránkách Dniprovského dramatického divadla.

 

Zdroj: Dnipropetrovska oblastní rada 
Foto: Dniprovské oblastní divadlo (Facebook)

 

 

Devátý festival elektroakustické hudby VOX ELECTRONICA 2023 ve Lvově

VOX ELECTRONICA je přehlídka nejrůznějších směrů elektroakustické hudby, jež se každoročně koná v západoukrajinském Lvově. Festival nabízí široký program, který zahrnuje nejen spoustu živých vystoupení domácích a zahraničních interpretů, ale také nejrůznější přednášky a workshopy pro profesionální hudebníky i širokou veřejnost. 

Letos se festival konal ve Lvově od 29. července do 6. srpna. Na různých lokacích ve městě se vystřídalo několik desítek ukrajinských hudebníků a kapel, jež představily svoje poslední novinky nebo zahrály pro publikum díla více než deseti skladatelů, kteří jsou členy Mezinárodní konfederace elektroakustické hudby CIME/ICEM. 

 

Zdroj: Lviv Online
Foto: RadioGarage

 

 

Po ruském ostřelování se podařilo zachránit sbírku grafik Mykoly Bondarenka

Dne 29. července ruská raketa zasáhla a značně poškodila budovu vyšší odborné školy ve městě Sumy na východní Ukrajině. V důsledku ostřelování zahynulo dva lidi, dalších dvacet utrpělo zranění. 

Ve škole se také nacházelo Centrum pro studium hladomorů v Sumské oblasti, kde v době útoku probíhala výstava 89 grafických prací sumského umělce Mykoly Bondarenka pod názvem Ukrajina 1933. Lidská paměť.  Série linorytů byla věnována událostem umělé vyvolaného hladomoru v letech 1932-1933 na severu Ukrajiny, v důsledku kterého zemřelo podle odhadů historiků až 15-20% tehdejšího obyvatelstva Sumského kraje. 

Po ostřelování se výstava ocitla pod sutinami. Začátkem srpna se sumským záchranářům podařilo vyprostit 66 obrazů, které byly předány k restaurováni do muzea města Sumy. 

Mykola Bondarenko (1949 – 2023) byl ukrajinský grafik a exlibrista. Nejvíce se proslavil v grafické technice linorytu. Před svou smrtí byl nominován na nejvyšší státní cenu v oblasti umění. 

 

Zdroj: Espreso TV
Foto: Záchranná služba města Sumy 

 

 

V Užhorodě budou promítat filmy ze Střední Evropy

Od 17. do 20. srpna se v Užhorodě bude konat filmový festival Sousedské filmy, kde se budou promítat filmy ze Slovenska, Maďarska, Česka, Polska, Rakouska a Rumunska. Podle organizátorů se jedná o země, s nimiž Zakarpatí pojí společná historická minulost. Festival spolupořádá Zakarpatská oblastní státní správa a Rumunský kulturní institut za finanční podpory Mezinárodního Visegrádského fondu. 

V rámci festivalu se uskuteční promítání osmi celovečerních a několika desítek krátkých filmů. Českou kinematografii bude reprezentovat historický snímek Marijka nevěrnice z roku 1933, jejž na tehdejší Podkarpatské Rusi natočili Vladislav Vančura a Ivan Olbracht. Děj filmu se odehrává v horské vsi Koločava a místo herců vystupují ve snímku místní obyvatelé. Současnější tvorbu představí přehlídka krátkých filmů z archivu festivalu BRNO16. 

Filmy se budou promítat v historických kulisách Užhorodkého zámku. 

 

Zdroj: oficiální festivalový web
Foto: PMG.ua

 

 

Ve Lvovské oblasti zachrání dřevěný kostel ze 17. století

V rámci programu Ochrana, zachování a propagace historického a kulturního dědictví ve Lvovské oblasti na období 2021-2025 probíhá rekonstrukce jednoho z nejstarších dřevěných kostelů ve Lvovské oblasti. Chrám svatého Michajila v obci Isaji v Sambirském okrese byl postaven v roce 1663 architektem Iljou Pantelejmonem a již dlouhodobě se nachází v havarijním stavu. 

V letošním roce bylo na obnovu kostela svatého Michajila vyčleněno z krajského rozpočtu Lvovské oblasti 3 miliony 600 tisíc hřiven. Již se podařilo zajistit stabilizaci kostelní konstrukce. Byly opraveny základy kostela, vyměněna střecha, zpevněny zdi a provedeny další nejnutnější technické práce. Dalším krokem je restaurování unikátních nástěnných maleb uvnitř chrámu. V kostele se dochovaly ikonické malby z konce 19. století, a to zejména díla významných ikonografů Ivana a Vasyla Čajkových. Restaurátorské práce začnou už letos a měly by být dokončeny v příštím roce. 

 

Zdroj: Zahid Espreso
Foto: Zahid Espreso

 

 

Socha Matka vlasti v Kyjevě dostala místo sovětského znaku ukrajinský trojzubec

Monumentální socha v centru Kyjeva nazvaná Matka vlast má na svém štítu nový znak – trojzubec, tedy státní znak Ukrajiny. V neděli 6. srpna nahradil původní emblém Sovětského svazu v podobě srpu a kladiva. Původně instalace měla proběhnout již v sobotu, avšak práce byly odloženy kvůli leteckému poplachu. 

Pro změnu znaku na štítu sochy se vyjádřilo 85 % Ukrajinců v online hlasování, které probíhalo loni na portálu veřejné správy Diia. Práce na přestavbě pomníku budou oficiálně ukončeny 24. srpna, tedy v den, kdy Ukrajina slaví svůj Den nezávislosti. Samotný pomník by měl být v rámci politiky odloučení od bývalé sovětské minulosti také přejmenovaný z Matka vlast na Matka Ukrajina. 

Náklady na projekt výměny srpu a kladiva za trojzubec činí 28 milionů hřiven. Na jeho realizaci však nebyly použity veřejné prostředky, věc financují soukromí investoři a různí přispěvatelé. Odstraněný znak SSSR by měl zamířit do muzea.

Zdroj: Ukrajinská pravda
Foto: Ukrajinská pravda

 

Klip skupiny Imagine Dragons natočený na Ukrajině je mezi nominovanými na MTV Music Video Awards

Pořadatelé soutěže MTV Music Video Awards oznámili nominace pro rok 2023. Je mezi nimi i dílo ukrajinské režisérky. 

Do soutěžní kategorie Video pro dobrou věc byl nominován videoklip k singlu Crushed skupiny Imagine Dragons, který natočila režisérka Tania Muino ve vybombardované vesnici Novohryhorivka v Mykolajivské oblasti. Jeho hlavním hrdinou je čtrnáctiletý chlapec Saša, který přežil ruskou okupaci. Video je společným projektem Imagine Dragons a ukrajinské charitativní platformy UNITED24. 

Klip „sleduje Sašu, mladého chlapce, který ve svém městě přežil měsíce ostřelování. Sašův příběh je srdcervoucí, jsou ale tisíce dalších, kteří podobně jako on zoufale potřebují pomoct,“ píše se v popisku písně na YouTube.

Skupina Imagine Dragons patří mezi ambasadory ukrajinské vládní dárcovské platformy United24. Projekt založil přímo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a je určen pro mezinárodní charitativní pomoc Ukrajině.

 

Zdroj: Espreso TV
Foto: UNITED24

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi