Nastavení cookies

Česká minoritní koprodukce Photophobia bude mít premiéru v Benátkách

27.07.2023 14:20|příspěvkové organizace
V sekci Zvláštní uvedení (Giornate degli Autori) na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách bude ve světové premiéře promítán film Photophobia režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Slovensko-česko-ukrajinský film na pomezí hraného filmu a dokumentu podpořil Státní fond kinematografie.

Příběh ze současné Ukrajiny, zmítané válkou, produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je Jakub Mahler z České televize.  
Děj snímku sleduje jedno chladné únorové ráno, kdy přichází dvanáctiletý Niki a jeho rodina na stanici metra v Charkově, aby se pod zemí ukryli před děsivou válkou, která zuří jen kousek odsud. Pro Nikiho rodinu se denní světlo záhy stává synonymem smrtelného nebezpečí a chlapec nesmí opustit prostory stanice – žije pod neustálou září jejích neonových světel. Niki se bezcílně toulá po opuštěných vagónech a nástupištích, a když potká dívku Viku, otevře se před ním nový svět. Děti se postupně sbližují a společně najdou odvahu opět pocítit slunce na svých tvářích, jak popisují snímek filmaři a producenti. Film podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě na výrobu částkou 1,9 mil. Kč. A podpora by měla přijít i ze systému filmových pobídek. Je to již třetí film, který bude letos uveden v j hlavních sekcích MFF v Benátkách. Před dvěma dny ředitel festivalu ohlásil výběr filmu Hranice režisérky Agnieszky Holland v hlavní soutěži a krátkého filmu Mořská sůl režisérky Leily Basma v soutěžní sekci Orrizonti.

 

 

Připravovaný celovečerní debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan (v produkci společnosti MasterFilm) byl vybrán na prestižní trh Gap-Financing Market, který se také koná v rámci 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Projektům z celého světa dává možnost najít mezinárodní financování prostřednictvím individuálních setkání. Road-movie s Aňou Geislerovou v hlavní roli by měla být dokončena v roce 2024. Film byl podpořen také Státním fondem kinematografie. 

 

 

 

Giornate degli Autori (Special Event)

Photophobia / Photophobia                                                                                
Hraný, dokumentární / Slovensko, ČR, Ukrajina, 2023 / 70 min.
Režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík
Producenti: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková – Punkchart Films (SK), Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová – Cinémotif Films (ČR)
Český koproducent: Jakub Mahler – Česká televize 
Podpora Státního fondu kinematografie: minoritní koprodukce 4 mil. Kč. 
Podpora ze systému filmových pobídek: 500 tis. (evidence)


Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
E: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi