Nastavení cookies

Náměstek Chrást diskutoval ve Lvově o potřebách ukrajinského kulturního sektoru i o další spolupráci 

29.06.2023 09:40|ministerstvo

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást se ve středu 28. 6. v rámci své dvoudenní pracovní cesty, setkal se starostou města Lvova Andrijem Sadovyi.

 

Starosta města hovořil o aktuální situaci, o projektech, na kterých město pracuje zejména v souvislosti s péčí o lidi, kteří byli vážně zraněni a postiženi v souvislosti s Putinovou agresí na Ukrajině. Jde o projekt komplexní péče UNBROKEN - primární lékařské, rehabilitační, včetně zajištění protetických pomůcek, ubytování i psychologické péče. Starosta Sadovyi zmínil, že právě pro tento projekt město hledá další partnery ke spolupráci. Velmi zajímavým segmentem  je i arteterapie, která velmi pomáhá obětem válečných hrůz. 

Následovala návštěva Instittutu pro kulturní strategii, kde se setkal s kulturní obcí města Lvova - vedoucími státních a městských institucí, divadel, muzeí, koncertních síní a nezávislými organizacemi. Diskutovali o aktuálních potřebách ukrajinského kulturního sektoru, ale také o možnostech budoucí spolupráce. Náměstek Chrást při obou příležitostech zdůraznil, že Česká republika podporuje ukrajinské úsilí a bude i nadále hledat cesty, jak podpořit ukrajinskou kulturu. V této souvislosti zmínil velmi cennou dlouhodobou spolupráci s ICOM, mezinárodní organizací, jejíž česká pobočka se v průběhu Putinovy agrese velmi angažuje v podpoře ukrajinské kultury a Ministerstvo kultury ČR s ní úzce spolupracuje. “Říká se, že za války mlčí můzy. Nicméně u nás doma také říkáme, že přežije-li kultura, přežije národ. Proto považuji za velmi důležité hledat cesty, jak ukrajinskou kulturu podpořit,” řekl náměstek Chrást.

Po skončení návštěvy kulturního institutu se náměstek Chrást setkal s náměstkyní ukrajinského ministerstva kultury Katerinou Čujevou. Předmětem debaty byly aktuální potřeby ukrajinské kultury a situace ukrajinského kulturního sektoru. Náměstkyně hovořila o tom, jak válka dopadá na ukrajinské kulturní dědictví i na živou kulturu. Oba náměstci se shodli na tom, že je dobré vytvořit seznam projektů, u kterých by ukrajinská strana měla zájem o spolupráci s Českou republikou.

Součástí pracovního programu bylo rovněž setkání s vedoucí nevládní organizace Post-Bellum Ukraine Jevhenijí Nesterovyč. V současné době organizace, která funguje rok, natočila více než 70 svědectví. Od 18 hodin navštívil náměstek Chrást Měsíc autorského čtení - Večer dramaturgie. Moderoval Andrej Bondarenko za účasti literátů Silvestra Lavríka, Miloslava Vojtíška a Anastasiji Kosodij.  Čtení pokračovalo Večerem prózy za účasti Adély Knapové, Marka Vadase, Oleksandra  Micheda a Pavla Sibyla. Moderoval Andrij Drozd.   

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
E: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi