Nastavení cookies

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást se ve Lvově zúčastnil autorského čtení

28.06.2023 09:20|ministerstvo

Dvoudenní pracovní návštěvu největšího města západní Ukrajiny zahájil náměstek ministra kultury Ondřej Chrást v úterý 27. června 2023 v Národním divadle Lesji Ukrajinky účastí na akci Měsíc autorského čtení – Větrné mlýny ve Lvově.

 

Hlavním záměrem jeho účasti je poukázat na skutečnost, že ukrajinská kultura žije navzdory mimořádně složitému období, kterým Ukrajina nyní prochází. Ve svém úvodním vystoupení zdůraznil význam celé akce a ocenil nasazení všech organizátorů, kteří se rozhodli zorganizovat kulturní akci přímo na Ukrajině. Měsíc autorského čtení ve Lvově je rozdělen do tří tematických bloků: Večer poezie, Kulatý stůl, Večer dramaturgie a prózy. „Rád bych poděkoval všem zúčastněným na české i ukrajinské straně, že přivezli do Lvova, který bývá často označováno za literární hlavní město Ukrajiny, jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí, kterou Ministerstvo kultury České republiky podporuje, a to navzdory všem překážkám, se kterými se musí Ukrajina již více než rok vyrovnávat. Měsíc autorského čtení svým pojetím zprostředkovává všem zájemcům o literaturu setkávání se zajímavými osobnostmi a literárními díly ze středoevropského prostoru. V praxi tak dokazuje přiblížit literaturu lidem, což je aktivita bezesporu záslužná a nanejvýš potřebná. Měsíc autorského čtení je projektem s českými kořeny a za dobu svého trvání se stal nejen ambasadorem české literatury v zahraničí, jakýmsi vývozcem české kultury, ale je též dovozcem a propagátorem zahraniční literární tvorby. Věřím, že i zdejší část festivalu svým bohatým a hodnotným programem představí to nejzajímavější z literární tvorby ve středoevropském prostoru, ve kterém jsme odedávna spojeni právě kulturou, jejíž nedílnou součástí je také literatura,“ řekl náměstek Ondřej Chrást. 

Autorského čtení se v rámci Večera poezie v Národním divadle Lesji Ukrajinky zúčastnil Petr Minařík, ukrajinský básník Hryhorij Semenčuk, Petr Hruška, Jiří Dědeček, Kataryna Kalytko, Ivan Motýl, Jaromír Typlt, Karel Škrabal. Verše Dominiky Moravičkové četl Fero Malík, organizátor Měsíce autorského čtení na Slovensku. Celý večer poezie ve lvovském národním divadle moderovala Jevgenija Nestorovyč.  

V rámci pracovní cesty by se měl náměstek Chrást setkat také se starostou města Lvova nebo navštívit Institut pro kulturní strategii. 


 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
E: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi