Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa navštíví 57. ročník MFF Karlovy Vary

27.06.2023 11:22|ministerstvo

Letošní sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhne v termínu od 30. června do 8. července 2023.

 

Již tradičně odstartuje v hotelu Thermal, kde bude probíhat i velká část filmových projekcí. Zahajovacím filmem bude britské historické drama Královnin gambit, v němž vytvořili hlavní role herci Jude Law a Alicia Vikander. Ta na zahajovacím ceremoniálu obdrží Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si na úvodním ceremoniálu převezme i držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů herec a režisér Russel Crowe.

Z českých herců a hereček karlovarský festival ocení Danielu Kolářovou, a to na slavnostním zakončení 57. ročníku karlovarského festivalu, kde převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii. Oblíbená představitelka mnoha filmových i divadelních rolí herečka Daniela Kolářová patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem posledních desetiletí. Při příležitosti jejího ocenění festival uvede legendární komedii Kulový blesk. V rámci dlouholetého projektu premiér digitálně restaurovaných kopií nejvýznamnějších děl české kinematografie uvede karlovarský festival oceňovaný snímek Evalda Schorma Každý den odvahu. Jeho celovečerní debut z roku 1964 patří k zásadním titulům československé nové vlny. Snímek podle scénáře Antonína Máši zcela nový způsobem nahlíží na morální krizi, jíž procházela generace lidí v období společenských změn, které nastaly po odsouzení stalinského kultu osobnosti.

 

Dalším z exkluzivních hereckých hostů festivalu bude skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor, držitel Zlatého Glóbu, ceny Emmy, dvou Evropských filmových cen a řady dalších ocenění. Na festivalu převezme Cenu prezidenta MFF KV a představí nový snímek Druhá šance.​ Uvedením filmu Druhá šance chce karlovarský festival vzdát rovněž poctu jedné z nejvýznamnějších producentek nezávislého filmu Christine Vachonové. Karlovarský festival zároveň uvede jeden z jejích nejnovějších producentských projektů, romantické drama Minulé životy režisérky Celine Songové, který měl světovou premiéru na festivalu Sundance a do programu jej vybralo rovněž letošní Berlinale. Karlovarský festival zakončí snímek Šampioni, který natočil Bobby Farrelly. Hlavní roli ve filmu si zahrál americký herec Woody Harrelson, který patří k nejvšestrannějším hercům současnosti, nad jiné vyniká imponující komplexností hereckého projevu, inteligencí a smyslem pro humor.

MFF Karlovy Vary vzniká za podpory Ministerstva kultury, které v letošním roce s festivalem prodloužilo spolupráci o další tři roky a navýšilo pravidelnou finanční podporu o 5 milionů korun, tedy na částku 35 milionů korun ročně.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
E: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi