Nastavení cookies

Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení

26.01.2023 17:21|příspěvkové organizace

Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín. K témuž datu se váže i jeho spolupráce s Plzeňskou filharmonií. 

 

Čtvrté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy rodu Dohalských, ale přinese rovněž ohlédnutí za životními příběhy dalších žurnalistů, které nacisté pro jejich postoje perzekvovali a věznili právě v prostorách Malé pevnosti v Terezíně (K. H. Klíma, Karel Poláček, Ferdinand Peroutka a další). 

Během komponovaného pořadu zazní také Nonet g moll, který v sobě nese mimořádnou symboliku. Autor, plzeňský rodák, skladatel, legionář a též účastník odboje za druhé světové války Rudolf Karel (1880–1945) jej zkomponoval v prostředí pankrácké vazební věznice, kde nacisté zadržovali i jeho přítele Zdeňka Bořka-Dohalského. Svoji poslední skladbu, dedikovanou Českému nonetu, dokončil 6. února 1945 – tedy v den Dohalského transportu do Terezína. Vzápětí byl do terezínské Malé pevnosti převezen i Rudolf Karel. Zde se dověděl o popravě hraběte Dohalského. A za necelý měsíc (6. března) rovněž on v těchto místech nalezl smrt.

Vzpomínková akce Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení se koná v den 78. výročí popravy Zdeňka Bořka-Dohalského v terezínské Malé pevnosti, tj. v úterý 7. února 2023. 

Záštitu nad konáním akce převzali: Ladislav Chlupáč - senátor Senátu Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Pořad je zároveň součástí mimořádné koncertní řady Plzeňské filharmonie pod názvem Historické reflexe pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.

 

Program:

15:00 Setkání účastníků v prostoru před kinem Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne pietní vzpomínka

16:00 V předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o osudech Zdeňka Bořka-Dohalského a dalších žurnalistů historik Zdeněk Hazdra. Hudební doprovod k akci obstará České noneto.

17:30 Zakončení vzpomínky 

 

Kontakt:
Mgr. Stanislav Lada
vedoucí oddělení vnějších vztahů a marketingu, tiskový mluvčí
Památník Terezín
Principova alej 304, 411 55 Terezín
T: +420-416724549
M: +420-775338604
E: lada@pamatnik-terezin.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi