Ministři kultury EU v Bruselu projednali pracovní plán na léta 2023–2026 i Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků. Politickou debatu věnovalo české předsednictví pomoci Ukrajině
30.11.2022 10:06|ministerstvo
V úterý 29. listopadu 2022 předsedal ministr kultury Martin Baxa v Bruselu Radě pro vzdělání, mládež, kulturu a sport. Hlavními tématy jednání bylo schválení Pracovního plánu EU pro kulturu na léta 2023–2026 a představení zprávy o pokroku k novému souboru pravidel na ochranu plurality a nezávislosti médií v Evropské unii – Evropskému aktu o svobodě sdělovacích prostředků (European Media Freedom Act, EMFA).
Návrh pracovního plánu EU pro kulturu (2023–2026) vznikl na základě intenzivních diskuzí s členskými státy a Evropskou komisí v rámci Výboru pro kulturní záležitosti. Zohledňuje priority členských států, které se zaměřují jak na postavení umělců, tak na posílení role kultury ve společnosti. Plán se opírá o 4 hlavní priority: Umělci a profesionálové v kultuře: posílení postavení kulturních a kreativních odvětví; Kultura pro lidi: posílení účasti na kulturním životě a úlohy kultury ve společnosti; Kultura pro planetu: plné využití potenciálu kultury a Kultura pro partnerství v oblasti společné tvorby: posílení kulturního rozměru vnějších vztahů EU. Dalším naléhavým tématem je zintenzivnění boje proti nedovolenému obchodování s kulturními statky.

Plán se věnuje také posílení kulturní dimenze ve vnějších vztazích a koordinaci pomoci ukrajinské kultuře. Pomoci Ukrajině věnovalo České předsednictví veřejně přenášenou politickou debatu, které se osobně zúčastnil i ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko. Měl tak příležitost přímo oslovit své evropské kolegy a poděkovat za již podniknuté kroky, jak ze strany jednotlivých členských států, tak i Evropské komise. V diskusi se všichni přítomni shodli, že na Ukrajině jde i o válku kulturní a informační, a stvrdili odhodlání v pomoci pokračovat. A to nejen za účelem ochrany ukrajinského kulturního dědictví před nadcházející zimou, ale také v souvislosti s opakovanými ruskými útoky na kritickou ukrajinskou infrastrukturu. Jedná se zejména o dodání materiální pomoci, o kterou Ukrajina předem písemně požádala členské státy. Setkání ministrů kultury poskytlo příležitost k výměně názorů a projednání dalšího postupu v této záležitosti, která nepochybně bude důležitým tématem i během nadcházejícího švédského předsednictví.

„Jednou z hlavních priorit českého předsednictví bylo právě vytvoření nového plánu EU pro kulturu. Chci poděkovat a ocenit aktivní přístup všech členských států a komise při jeho tvorbě. Plán podporuje naše dlouhodobé úsilí o to, aby problematika kultury dosáhla odpovídajícího postavení v evropských politikách, a vytváří také odpovídající nástroje. Zároveň je výzvou pro členské státy a Evropskou komisi, aby plně využili potenciál kulturních politik k podpoře tvořivosti a inovace ve společnosti“, řekl k jednání ministr Baxa.

V části věnované audiovizi představil ministr Baxa zprávu o pokroku k návrhu nového souboru pravidel na ochranu plurality a nezávislosti médií v Evropské unii – Evropskému aktu o svobodě sdělovacích prostředků, který Evropská komise přijala v září tohoto roku. Zpráva se zaměřuje na hlavní témata, která během prvního projednávání v pracovní skupině pro audiovizuální média vzbudila pozornost členských států EU, např. na právní základ, rozsah a formulace některých definic, konkrétní témata spjatá s právy poskytovatelů mediálních služeb, povinnosti poskytovatelů mediálních služeb se zpravodajským a publicistickým obsahem, postavení a úkoly Evropského sboru pro mediální služby, dále na koordinaci opatření týkajících se poskytovatelů mediálních služeb mimo EU nebo zadávání reklamy státem.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení