Nastavení cookies

Soutěžní dialog o rekonstrukci Muzea ghetta Terezín zná svého vítěze!

01.06.2022 17:47|příspěvkové organizace

Do mezinárodního soutěžního dialogu se přihlásilo 22 týmů, z několika evropských zemí, například z Itálie či Polska. Komise, čítající většinou nezávislé odborníky, vybrala z těchto týmů v lednu tohoto roku pět, které dostaly šanci zpracovat návrh a soutěžit o zakázku. Součástí dialogu byla konzultace všech pěti soutěžních návrhů s celou komisí.

 

Vítězem je architektonický ateliér SKUPINA pod vedením Marcely Steinbachové, která do svého multioborového týmu přizvala i známého amerického architekta Stevena Holla. 

Předmětem soutěžního dialogu bylo vytvoření nové expozice a návrh stavebních úprav budovy muzea tak, aby vyhověla soudobým nárokům. Expozice by měla sloužit 15-20 let  a měla by pojmout zhruba čtyřnásobný počet návštěvníku, než na který byla před zhruba třiceti lety dimenzovaná. Součástí záměru byla také revitalizace přilehlých venkovních prostor, Jiráskových sadů a řešení parkoviště.

Komise po nastudování návrhů a zevrubné diskuzi vybrala jako nejlepší nabídku návrh autorského týmu Marcely Steinbachové. Členové komise došli k vzájemné shodě, že tento projekt převyšuje ostatní návrhy svou vysokou kvalitou architektonického návrhu. „Bývalá škola ( nyní Muzeum ghetta Terezín) se v návrhu sama stává exponátem a je doplněna novým funkčním řešením, akcentujícím významné hodnoty i výzvy, ale i počty návštěvníků objektu.“ stojí v autorském popisu návrhu. Jeho návrh dostavby, na kterém spolupracovali s slavným architektem Stevenem Hollem, inspirovala známá kresba „Měsíční krajina“ mladého terezínského vězně Petra Ginze, jejíž kopie dvakrát navštívila oběžnou dráhu.

Autorka Steinbachova dále dodává “ Oslovila jsem Stevena Holla ke spolupráci, protože je jedním ze světově nejuznávanějších architektů a věnuje se převážně stavbám pro kulturu a vzdělávání. Společně jsme se poprvé potkali při návrhu Centra Franze Kafky v Praze, dokončeném v roce 2007. Věřila jsem, že ho dané téma zaujme a uchopí se ho se vší vážností, ale i s nadhledem." K samotnému návrhu dále uvadí:  "Náš návrh dostavby muzea (Tower of Light) je volně inspirován obrazem Měsíční krajina terezínského mladého vězně Petra Ginze, je o světle a naději, vnáší do Terezína současný život a přítomnost. Zároveň řeší provozní vazby i velkou návštěvnost Muzea a umožňuje ponechat bývalou školu jako exponát, prostor pro současné pojetí expozice“

Předseda komise Ondřej Synek, spoluzakladatel úspěšného architektonického ateliéru re:architekti, se k soutěži vyjádřil: „Soutěžní dialog kladl na účastníky dvojí nárok: navrhnout kvalitní architektonické řešení několika staveb (samotného Muzea ghetta, Parku terezínských dětí, Jiráskových sadů a parkoviště včetně pavilonu zázemí), a expozici Muzea ghetta na základě připraveného libreta. Zvládnutí tohoto úkolu je velmi složité. Nejen kvůli potřebě rozlišit ony dva základní rámce, tedy architekturu a expozici, ale i nutnosti pochopit celou řadu vztahů a nároků, a pak ještě a hlavně nalezení kvalitního a autentické řešení pro Terezín. To se vítěznému týmu bezesporu podařilo. Přináší soudobí návrh, který je přímo provázán s historií místa a expozici, která svou formou a dramaturgií reaguje na připravené libreto a kontext. 

Jsem přesvědčen, že zrealizovaný návrh vyváží míru pozornosti návštěvníků mezi Malou pevností a Muzeem ghetta a městem Terezín. která je v tuto chvíli významně vychýlena směrem k Malé pevnosti. Muzeum včetně Parku terezínských dětí se stanou autonomním cílem v rámci Terezína.

Těším se na to!“

Místopředsedkyně komise Ivana Rapavá, vedoucí historického oddělení Památníku Terezín, se k vítěznému návrhu vyjádřila: „Návrh autorského týmu Marcely Steinbachové je mimořádně komplexní a ve své podstatě jedinečný. Jednotlivé části zadání jsou promyšlené, už v samotném návrhu detailně zpracované a jejich řešení citlivé. Přidanou hodnotou návrhu je jeho myšlenková hloubka. Motiv kresby „Měsíční krajina“, do níž její mladý autor Petr Ginz vložil své představy, naděje a touhy, je působivý, emočně silný a pro daný projekt nemohl být zvolen lépe.“  

Z návrhů, které komise vybrala se :
první příčka patří výše zmíněné Marcele Steinbachové a ateliéru Skupina http://skupina.org/
na pomyslném stříbrném místě umístil tým Žalský architekti https://www.zalskyarchitekti.cz/
třetí místo obsadili Loom on the Moon http:/loomonthemoon.com
čtvrté místo získali AOC Architekti http:/aoc.archi
páté místo patří studiu PLURAL http:/plural.sk

Administrátor soutěže Igor Kovačević se vyjádřil k výsledkům následovně: „Především bych chtěl poděkovat vítězům a všem týmům, kteří rozvedli své myšlenky v soutěžním dialogu. Poděkování patří i skvělé komisi, kterou vedl Ondřej Synek, který jako předseda zajistil jednohlasné rozhodnutí komise. Výběr odvážné stavby, která posune českou architekturu o krok dopředu, by ovšem nebyl možný bez odvahy vyhlašovatele i Památníku Terezín a Ministerstva kultury, kteří tímto počinem nastavují vysoký standard pro budoucí veřejné investice.“

Kromě výše zmíněných v nezávislé straně komise zasedla architektka Markéta Bromová, architekt Petr Hájek, achitekt Jan Harciník a architekt Jan Bíza zastal pozici náhradního člena. Za závislé členy komise dále zasedali Ivana Rapavá, vedoucí historického oddělení Památníku Terezín, Petra Husáková, ekonomická specialistka Památníku Terezín, Stanislav Krejný, vedoucí technického oddělení Památníku Terezín, Pavel Hynčica, zastupující Ministerstvo kultury ČR a za Ústecký kraj Tomáš Rieger.

Rozhodnutí Památníku Terezín uspořádat mezinárodní soutěžní dialog posvětila Česká komora architektů a Ministerstvo kultury České republiky. Soutěžní dialog vedl renomovaný tým CCEA MOBA.

Informace k soutěži najdete na stránkách:

https://www.pamatnik-terezin.cz/

https://cceamoba.cz/souteze/ter

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Zadavatel soutěže o návrh
Památník Terezín
Principova alej 
411 55 Terezín

 

Organizátor soutěže a zpracovatel soutěžních podmínek
CCEA MOBA
U Půjčovny 4, 110 00 Praha 1
+420 222 222 52



Kontakt:
Igor Kovačević

T:+420 603 810 083
E: igor@cceamoba.cz

Petra Husáková
Ekonomická specialistka Památníku Terezín
T: +420 777 667 732
E: husakova@pamatnik-terezin.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi