Nastavení cookies

Výstava Tajemství knih ukáže, jak se v nich hledají skryté informace

02.06.2022 13:40|příspěvkové organizace

Přípisky, poznámky, tajemství ukrytá v knižní vazbě nebo pod mnoha vrstvami – to vše studovali odborníci z Národní knihovny. Jejich výzkum se zabýval bezpečnými a neinvazivními metodami zobrazování skrytých informací. Výsledky jejich práce představí výstava Tajemství knih, která se uskuteční od 3. června do 3. září v Národní knihovně.

 

Jaké informace se skrývají v knihách? Kromě těch zjevných, jež jsou v dokumentu zaznamenány, se v nich nalézá ještě řada dalších, z nichž lze vyčíst mnoho o tom, kdy a jak dílo vzniklo nebo jaké byly jeho osudy v průběhu historie. Hodně prozradí vnitřní struktura knižní vazby, na niž mohly být použity starší rukopisy, přípisky, poznámky i provenienční znaky, případně lze pozorovat chodbičky dřevokazného hmyzu. Zajímavé údaje lze odhalit i opětovným zviditelněním textů, které se nacházejí pod mladšími úpravami, či méně šetrnými restaurátorskými zásahy, podlehly zubu času, světlu, vodě nebo ohni.

V knihovních fondech se nachází řada publikací majících v sobě četná tajemství a právě jejich bezpečnému odhalení se věnoval výzkum z programu NAKI „Využití zobrazovacích metod pro studium skrytých informací v knihách”. Odborníci z Národní knihovny měli za cíl nalézt a zmapovat bezpečné a neinvazivní metody zobrazování skrytých informací vknihách. „K neinvazivnímu nedestruktivnímu zkoumání knihovních exemplářů bez porušení struktury knižní vazby jsou používány specializované přístroje, pracující se zářením v různých vlnových délkách, umožňující průzkum zkoumaného exempláře a záznam v digitální formě. Kromě uchování integrity předmětu je u významně rozsáhlých knihovních fondů přínosné, že při průzkumu neinvazivní metodou je v jeho průběhu manipulováno s jednotkou pouze malou chvíli a je možno prozkoumat více objektů v kratším čase,“ přibližuje výzkum Jitka Neoralová, vedoucí Oddělení vývoje a výzkumných laboratoří NK. „V rámci projektu byl prováděn průzkum vybraného uceleného knihovního fondu zaměřený na papírenské a jiné výrobní značky, technologii výroby knižní vazby, výskyt historických zlomků rukopisů či tisků recyklovaných v knižní vazbě, odstraněné nebo zaniklé texty, dokumentace skrytých informací, analýzy materiálů a barviv, diagnostika fyzického stavu a poškození materiálů. Průzkum byl prováděn ve fondu Slovanské knihovny, patřící mezi největší a nejvýznamnější slavistické knihovny v Evropě.“ doplňuje Petra Vávrová, ředitelka Odboru ochrany knihovních fondů NK a hlavní řešitelka projektu.

Výstupem z projektu je vedle odborných článků a certifikované metodiky také panelová výstava „Tajemství knih”. Ta bude přístupná v Národní knihovně, a to od 3. června do 3. září 2022 vždy během otevírací doby. Návštěvníci se zde dozví, jak výzkum probíhal, jaké byly zvoleny zobrazovací metody a jeho výsledky.

Tajemství knih
Datum konání výstavy: 3. 6. – 3. 9. 2022
Čas: Po – So, 9.00 - 19.00 hodin
Místo: Národní knihovna ČR, Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK.

Kontakt:
Martina Košanová

Tisková mluvčí Národní knihovny ČR, Ředitelka Odboru komunikace
T: +420 602 811 320
E: martina.kosanova@nkp.cz
W: www.nkp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi