Nastavení cookies
Ředitelé Národní galerie či České filharmonie vydali dopis, děkují v něm svému nadřízenému Hermanovi
02.11.2016 - iHNed.cz

Ředitelé Národní galerie, České filharmonie či Národního divadla děkuji ministrovi kultury Danielu Hermanovi.

Otevřený dopis na Hermanovu podporu podepsalo 24 z 29 ředitelů příspěvkových organizací, které Hermanovi podléhají.

Jsou mezi nimi šéfové Moravské galerie, Národního památkového ústavu či Národního filmového archivu.

Ředitelé státních kulturních institucí v otevřeném dopisu ocenili ministra kultury Daniela Hermana za KDU-ČSL. Učinili tak za Hermanovy postoje při událostech následujících po jeho přijetí dalajlamy.

Tibetského duchovního vůdce Herman přijal ve svém úřadu, což podle něj zapříčinilo, že prezident Miloš Zeman neudělil státní vyznamenání Hermanovu příbuznému Jiřímu Bradymu.

Dopis podporující Hermana podepsalo 24 z 29 ředitelů divadel, galerií či muzeí, které ministerstvo kultury zřizuje, a podléhají tedy přímo Hermanovi.

Návštěva dalajlamy v úřadě ministra české vlády přiměla nejvyšší ústavní činitele, že se rozhodli ubezpečit Čínu o loajalitě Česka. Tento krok mezi jinými politiky kritizoval i Herman.

Ředitelé státních kulturních institucí uvádějí, že Hermanovi vyjadřují podporu v jeho "morálně pevných postojích", které projevil přijetím nositele Nobelovy ceny míru dalajlamy v sídle ministerstva kultury.

"Vaše jednání je pro nás samozřejmým projevem svobodného a nezávislého postoje a výrazem vzdělanosti a kultury, tedy oněch etických hodnot, které zastáváme, uchováváme a za které je zapotřebí pozvednout hlas, neboť již podle Tomáše Garrigua Masaryka 'Demokracie pravá spočívá v mravnosti'," napsali signatáři.

Čínští spisovatelé jezdí „na byt“ do Prahy. Jü Chua tu zažil návštěvu dalajlamy i demonstraci - čtěte ZDE

Pod dopisem jsou podepsáni ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt, ředitel Národního divadla Jan Burian, ředitel České filharmonie David Mareček, ředitelé Národního památkového ústavu, Moravské galerie, technických muzeí v Praze i Brně, Institutu umění či Národního filmového archivu.

Chybí podpisy ředitelů Národního muzea, Národní knihovny, památníků v Lidicích a v Terezíně a Knihovny pro nevidomé K. E. Macana.

Herman spolu s několika dalšími politiky přijal nejvyššího tibetského duchovního vůdce při jeho návštěvě konference Forum 2000 ve svém úřadě. Po schůzce Čína hrozila Česku zhoršením vztahů.

Premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček, všichni za ČSSD, a prezident Miloš Zeman ve společném prohlášení uvedli, že respektují územní celistvost Číny, jejíž je Tibet součástí.

Tu ale ani dalajlama nezpochybňuje, pouze požaduje širší autonomii Tibetu.

Ministr Herman několik dní poté uvedl, že kvůli jeho schůzce s dalajlamou nezíská jeho příbuzný a přeživší holokaustu Jiří Brady státní vyznamenání. Hrad takovou souvislost popřel.

Za přirovnání dalajlamy k Henleinovi bych si dal facku, kaje se Zaorálek. Herman je pro zveřejnění záznamu ze sporné schůzky - čtěte ZDE

Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že je ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky informoval o Bradyho ocenění řádem T. G. Masaryka od prezidenta Zemana.

Forejt v úterý potvrdil, že s Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho ale údajně informoval jen o tom, že je na vyznamenání navržen.

Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí stejně jako Herman.

Spojte se s námi