Nastavení cookies
Ohrožená petřinská vila má načas ochranu. Ministerstvo zahájilo řízení o kulturní památce
02.07.2016 - lidovky.cz
Je to nejrychlejší řešení, které může zabránit demolici vily na pražských Petřinách. Zatím jen dočasně. Ministerstvo kultury totiž zahájilo správní řízení o prohlášení nemovitosti za kulturní památku. Současný majitel ji plánuje zbourat a místo ní postavit několikapatrový bytový dům.

Stačily přesně dva dny na to, aby se rezort kultury vypořádal s návrhem na prohlášení vily v ulici Na Petřinách 7 za kulturní památku. "Ministerstvo podnět shledalo důvodným a na jeho základě zahajuje řízení o prohlášení za kulturní památku," stojí v úředním dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

O plánované demolici domu postaveného už v roce 1939 jsme před časem  informovali. Podnikatel a bývalý člen představenstva developerské společnosti Geosan Jiří Šalda připravil projekt na moderní bytový dům o třinácti bytových jednotkách a podzemním patrem. To ale předpokládá, že starý dům zbourá. Místní obyvatelé proti jeho záměru začali sepisovat petici. S demolicí domu nesouhlasí. Kromě toho, že se podle jejich názoru jedná o architektonicky zajímavou stavbu, je prý navíc zcela zbytečná. Stavař po protestech nabídl, že si ochránci mohou vilu koupit, za 85 milionů. Kvalitní architektura

A ministerstvo kultury dalo petentům částečně za pravdu. V dopise o zahájení řízení, které adresovalo jak podnikateli Šaldovi, tak Národnímu památkovému ústavu i zastupitelstvu Prahy 6, totiž argumentuje, proč si s řízením tak pospíšilo.

"Jde o kvalitní doklad vilové architektury ve stylu pozdního funkcionalismu. Konkrétně o stylovou variaci, která na území hlavního města Prahy není příliš zastoupena - prozrazuje pravděpodobnou inspiraci holandskou architekturou," vysvětluje Petra Ulbrichtová, vedoucí oddělení ochrany kulturních památek.

Než ministerstvo o památkové ochraně rozhodne, vztahuje se na vilu dočasně ochrana "před zničením, poškozením nebo odcizením". Jakýkoli zamýšlený záměr s nemovitostí musí majitel oznámit právě ministerstvu kultury.

"Po dobu či v průběhu řízení by měl vlastník v zásadě počkat, jak řízení dopadne. V ideálním případě by objekt neměl během řízení ničit, upravovat nebo demolovat," potvrdila už před časem pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková..

Informaci o zahájeném řízení ze strany ministerstva už obdržela také šestá městská část. "V současné chvíli nám tak nezbývá než vyčkat na jeho výsledek. Formálně vzato řízení  (o demolici a územní řízení; pozn. red.)  ještě přerušeno nebylo. Patřičné kroky budou nicméně učiněny v nejbližších dnech," reagoval na dotaz mluvčí radnice Martin Churavý.

Pomyslný míč je nyní na straně pražského magistrátu, který musí ministerstvu kultury zaslat vlastní stanovisko a také se vyjádřit k současnému stavu nemovitosti. "To pošleme do 14 dnů," doplnil ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.
 Vila na prodej?

Chystaná demolice vily se před časem dostala i na jednání zastupitelstva Prahy 6. Na něm vystoupil sám podnikatel Šalda, který ve své emotivní interpelaci občanů řekl, že když někdo s bouráním vily nesouhlasí, tak ať si ji koupí. A v následné výměně názorů se zastupitelem Vladimírem Šraierem (Strana zelených) a organizátorem petice Vladimírem Urbánkem nabídl cenu, za kterou by ji údajně prodal: 85 milionů korun  (více čtěte ZDE) .

"Abych parafrázoval, koupil jsem staré ojeté auto neznámé značky, ze kterého se jako mávnutím kouzelného proutku stane žádaný veterán. Do jaké míry se tedy jednalo o řečnické zvolání je nasnadě," vysvětlil to tehdy investor pro server Lidovky.cz. Loni dům kupoval za 23 milionů korun.

 
Spojte se s námi