Nastavení cookies
Kultura mezi ministerstvy vede, propadákem u lidí je vnitro
08.06.2017 - tyden.cz

Ze všech českých ministerstev hodnotí lidé nejlépe činnost resortu kultury. Naopak nejhůř Češi vnímají fungování ministerstva vnitra.

Ze všech českých ministerstev hodnotí lidé nejlépe činnost resortu kultury. Naopak nejhůř Češi vnímají fungování ministerstva vnitra. Zjistil to květnový průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Horší hodnocení než všechna ministerstva dostala prezidentská kancelář a Úřad vlády.

Účastníci průzkumu hodnotili ministerstva jako ve škole, tedy na stupnici od jedné do pěti. "Hodnocení činnosti vládních úřadů v uplynulých dvanácti měsících se tentokrát poměrně výrazně zkoncentrovalo okolo průměrné známky trojky," konstatovalo CVVM.

Nejlépe si v průzkumu vedlo ministerstvo kultury s průměrnou známkou 2,77. Na druhý nejlepší výsledek dosáhlo ministerstvo zahraničí s průměrnou známkou 2,84. Právě Černínský palác si od loňského května nejvíc polepšil, když jeho průměrná známka meziročně klesla o 0,2.

Naopak největší zhoršení si připsalo ministerstvo vnitra. Letos v květnu mu respondenti udělili průměrnou známku 3,22, zatímco loni to bylo 3,02. Příliš spokojeni nejsou občané ani s ministerstvem školství, které si vysloužilo průměrnou známku 3,17.

Nejrozporuplnější hodnocení obdrželo ministerstvo financí, uvádí CVVM. V porovnání s ostatními resorty mu byl udělen nejvyšší podíl jedniček i pětek. Zároveň získalo nejmenší podíl trojek, tedy průměrného hodnocení, a také podíl odpovědí "nevím" bylo u ministerstva financí nejnižší.

Hůř než všechna ministerstva dopadla v průzkumu CVVM Kancelář prezidenta republiky a Úřad vlády. Kancelář hlavy státu dostala od občanů známku 3,42, což byl o 0,37 horší výsledek než před rokem. Pohoršil si také Úřad vlády, kterému narostla průměrná známka o 0,31 na 3,46.

Výzkum provedla CVVM v období od 8. do 18. května. Na otázky sociologů odpovědělo 1019 obyvatel ČR starších 15 let.

Spojte se s námi