Nastavení cookies
Generální konference ICOM

Generální konference ICOM je renomovaná celosvětová platforma pro sdílení aktuálních témat a inovativních řešení. Od roku 1946 každé tři roky přivádí muzejníky celého světa na jedno místo, na kterém předkládá zásadní témata, podporuje kulturní výměny a mezinárodní spolupráci, inspiruje a pomáhá muzejníkům pokračovat ve své misi ve službě společnosti.

V červenci 2019 byl vyzván k pořadatelství této akce Český výbor ICOM (dále jen „ČV ICOM“), který již roku 2017 získal pro svoji iniciativu pořádat tuto akci podporu ze strany Ministerstva kultury. V únoru 2021 bylo Ministerstvo kultury ČV ICOM požádáno o finanční dotaci na zajištění příprav a průběhu konference a jejího doprovodného programu a na závěrečné vyhodnocení této akce. Samostatné oddělení muzeí následně připravilo materiál pro jednání schůze vlády a vláda jej dne 1. března 2021 schválila. Ve dnech 20.–28. srpna 2022 se tak podařilo Českému výboru ICOM uspořádat 26. ročník Generální konference ICOM Praha 2022 s tématem Síla muzeí“ / „The Power of Museums.

Do příprav na uspořádání Generální konference ICOM, zejména jejího doprovodného programu a konferenčních exkurzí, byly aktivně zapojeny také příspěvkové organizace v gesci Samostatného oddělení muzeí. Hlavní program generální konference probíhal v Kongresovém centru Praha a po celou dobu jej doprovázel Muzejní veletrh. Doprovodný program se uskutečnil v muzeích, galeriích a památkách v Praze i na dalších místech České republiky. Jeho součástí byla rovněž Muzejní noc v centru Prahy.

Hlavní program konference probíhal až do 24. srpna a zahrnoval přednášky hlavních účastníků a panelové diskuze v rámci tematických bloků, která jsou v současnosti velmi aktuální (smysl muzeí, jejich udržitelnost a vedení a nové technologie), dále workshopy, kulaté stoly a další aktivity. Zasedání ICOM si v rámci tohoto ročníku generální konference kladlo za cíl podpořit širší debatu o projektech a myšlenkách, které mohou muzeím pomoci převzít roli hybatele společenských změn. Jeden z kulatých stolů tak byl konkrétně věnován otázce nově navržené definice muzeí ze strany ICOM, která bude mít velký dopad na jejich budoucnost.

Ve dnech 26. a 27. srpna se po celé České republice konalo velké množství jednodenních či dvoudenních konferenčních exkurzí, při nichž účastníci zavítali do lokalit zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO či do muzejních a galerijních organizací v regionech. Na jednu z exkurzí bylo možno dopravit se z Prahy do Brna historickým vlakem, který byl vypraven Národním technickým muzeem.

Generální konference ICOM Praha 2022 se zúčastnilo téměř 3 500 nejvýznamnějších odborníků z muzeí, galerií a z dalších kulturních odvětví ze 124 zemí světa. Za Ministerstvo kultury se jejího hlavního programu zúčastnili delegáti ze Samostatného oddělení muzeí a Samostatného oddělení ochrany kulturních statků.

 

 

Seminář Mezinárodní mobilita sbírek ⁠–⁠ Imunita proti zabavení

Ve spolupráci se Samostatným oddělením muzeí Ministerstva kultury připravilo Metodické centrum pro muzea výtvarného umění při NGP seminář, který 6. října 2022 připomenul okolnosti a zhodnotil desetileté zkušenosti s uplatňováním imunizace sbírkových předmětů v ČR v rámci mezinárodní mobility sbírek. Seminář byl určen zejména ředitelům muzeí, registrátorům specialistům, kurátorům muzejních sbírek, odpovědným zaměstnancům NPÚ a odpovědným zaměstnancům zřizovatelům muzeí. Za Ministerstvo kultury na semináři aktivně vystoupili se svými příspěvky PhDr. Magda Němcová, PhDr. Jan Holovský, Ph.D., a Mgr. Darina Vnoučková. 

 

 

Komeniologické kolokvium

Ve dnech 11.–12. října 2022 proběhlo v Uherském Brodě XXXIII. komeniologické kolokvium, které v rámci oslav 430. výročí narození J. A. Komenského uspořádalo Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ve spolupráci s Oddělením pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. Na kolokviu vystoupil s příspěvkem PhDr. Jan Holovský, Ph.D. Vybrané příspěvky z kolokvia vyjdou ve sborníku Studia Comeniana et historica, jehož vydavatelem je Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

 

 

Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2022 (23. ročník)

Ve dnech 30. listopadu až 1. prosince 2022 se v konferenčním sále Národního archivu v Praze na Chodovci uskutečnil 23. ročník konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě, kterou uspořádaly Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Národní knihovna ČR a Národní Archiv. V rámci tohoto ročníku konference, která se každoročně věnuje problematice spolupráce archivů, knihoven, muzeí, galerií a památkové péče při využívání informačních a komunikačních technologií pro ochranu a zpřístupnění kulturního dědictví, zazněl příspěvek Digitalizace kulturního a kreativního sektoru v rámci Národního plánu obnovy Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek I. pro rok 2023, dotační program v rámci Národního plánu obnovy, který přednesly Mgr. Eva Teuerová, PhDr. Eržika Kubínová, Ph.D., a Mgr. Martina Jamborová.

Spojte se s námi