Nastavení cookies

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021 14:03|ministerstvo

Dnes v dopoledních hodinách zasáhla celou zemi smutná zpráva o úmrtí věhlasného cestovatele Ing. Miroslava Zikmunda. Byla to výjimečná osobnost politického a kulturního života, plná neutuchajícího elánu a energie. 

 

Jeho životní osud nebyl lehký, proto bylo ohromující, s jakou vnitřní silou se po r. 1989 opět navrátil ke své cestovatelské vášni a procestoval ještě několik zemí, o nichž napsal poutavé knihy. Spolu se svým přítelem a spolucestovatelem Ing. Jiřím Hanzelkou byli a stále jsou vzorem mnoha cestovatelům i o několik generacím mladším, vzbudili v nich touhu poznávat vzdálené země a život v nich. 

Ministerstvo kultury mělo tu čest s Ing. Miroslavem Zikmundem dlouhodobě spolupracovat na mnoha projektech, zejména při snaze o předání a vytěžení vzpomínek z mnoha cest, kdy se Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně ujalo zpracování nepřeberného množství archivních materiálů. Ministerstvo kultury stálo také u zrodu Sdružení H+Z, fungujícího při muzeu, které se ujalo odkazu obou vynikajících osobností.  Mohli jsme podpořit také vznik několika publikací či dokumentárních filmů o celoživotní vášni pánů cestovatelů. Spolupráce s Ing. M. Zikmundem byla vždy velice obohacující a plná pohody.

Po Ing.  Miroslavu Zikmundovi zůstane na mapě české kultury bílé místo, jeho rozhled, znalosti a životní moudrost bude všem velice chybět. Čest jeho památce!


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.