Nastavení cookies

Září s Les Carrets: Fotografie stokrát jinak v Muzeu romské kultury

16.09.2021 11:45|příspěvkové organizace

Doprovodný program k výstavě Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret připravilo muzeum na měsíc září. Konečně můžeme představit samotné autory na odložené vernisáži a zprostředkujeme také setkání a workshopy s umělci v rámci Festivalu francouzské kultury Bonjour Brno od 22. 9. do 26. 9. 2021.

 

Deník života romských rodin  – tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle – to zobrazuje výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let společně navazují vztahy s Romy po celé Evropě, zejména pak na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku a Ukrajině, a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života. Claude a Marie-José se fotografováním zabývají více než 40 let.

Za svůj život vystavovali v Irsku, Rumunsku, v bývalém Československu,

Švýcarsku, Ukrajině a vydali nespočet katalogů a publikací.

U fotografií manželů Claude a Marie-José Carret není třeba rozlišovat, který z nich ji zachytil. Jejich tvorba je ve vzájemné symbióze, doplňuje se. „Nikdy by mě, ani Marie-Jo nenapadlo, že bude mít fotografie v našem životě tak výhradní postavení. Fotografování se pro nás stalo přímo životní nutností,“ komentuje Claude Carret.

Nejen fotografování má v jejich životě výhradní postavení. Díky téměř každoročním návratům do stejných lokalit se stali svědky proměn života místních komunit, rodin či krajiny.

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představuje kurátorský výběr fotografií, který přibližuje jedna z kurátorek výstavy etnoložka Eva Mazárová:

Na výbere fotografií sme spolupracovali dvaja odborní kurátori: Adam Holubovský – predchádzajúci kurátor fondu fotodokumentace a ja – etnologička. Keďže manželia Carretoví majú vo svojej zbierke veľa zaujímavých fotografií, ktoré súvisia s rȏznymi tradíciami a tiež náboženskými obradmi, Adam ma k výberu a samotnej tvorbe koncepcie výstavy prizval. Ide o cyklus čiernobielych fotografií zoradený v tematických okruhoch, ktoré na seba voľne naväzujú. Dali by sa pomenovať ako krajina, viera, muzikanti, interiéry a poetika všedného dňa. Počas celej práce na výbere fotografií sme sledovali v tvorbe Carretových latentnú poetickú linku, ktorej sme sa držali a myslím, že sa nám tým podarilo vytvoriť cyklus, z ktorého cítiť intimitu momentov kedy jednotlivé zábery vznikali. Cítiť v ňom to ľudské, čo do svojej umeleckej práce autori vložili. Zachytené sú obrazy zo života rómskych rodín, kde sa priamo premieta aj priateľský vzťah fotografov s fotografovanými.

Atraktivní doprovodný program pořádají Muzeum romské kultury a Festival francouzské kultury Bonjour Brno za účasti manželů Claude a Marie-José Carret:

22. 9.  v 18 h. Komentovaná prohlídka výstavy Otisk cest s autory Claude a Marie-José Carret

23. 9.  v 17 h. Vernisáž výstavy Otisk cest za účasti autorů. V odloženém termínu oslavíme zahájení  výstavy Otisk cest. Během vernisáže vystoupí Ľudová hudba primáše Davida Oláha z Klenovce, jehož romské obyvatele manželé fotografují od roku 1984. Od 19 h si poslechneme sólový koncert tohoto mladého muzikantského uskupení.

24. 9. od 18 h. Moderovaná beseda s Claude a Marie-José Carret

25.  a 26. 9. Interaktivní celodenní fotografické dílny analogové fotografie ve spolupráci s ateliérem Komora z Brna. Fotografické workshopy jsou určené všem zájemcům o analogový tvůrčí proces. Zájemce čeká kreativní tvorba v terénu, nahlédnutí do tradiční temné komory a společné diskuze s profesionálními fotografy.


 

Kontakt:
Mgr. Bohdana Kuzmová Křepinská

vedoucí Oddělení vztahů s veřejností 
Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace 
Bratislavská 67, 602 00 Brno
T: +420 775 407 065
E: media@rommuz.cz
W: www.rommuz.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.