Zahraniční filmaři loni v ČR utratili 5 miliard korun. Proč ale nechtít šest nebo sedm?

04.10.2018 11:14|příspěvkové organizace

Zástupci Státního fondu kinematografie (SFKMG) a Asociace producentů v audiovizi (APA) jednali v Los Angeles s téměř čtyřicítkou zástupců hollywoodských studií a streamingových platforem jako Neflix (tržní kapitalizace 166 miliard amerických dolarů) nebo Amazon Video (součást firmy Amazon s tržní kapitalizací 1 bilion USD).

 

Tématem bylo zvýšení filmových pobídek, úroveň služeb v ČR a potenciální projekty, které by se v nejbližších letech mohly v České republice natáčet. Na setkáních nechyběli zástupci 21 Century Fox (hodnota 20 mld. USD), Walt Disney (hodnota 45 mld.USD), HBO (součást AT&T – WarnerMedia s hodnotou 30 mld. USD) nebo Universal Pictures (součást NBCUniversal s hodnotou 70 mld. USD), dále řada nezávislých producentů i výše uvedení poskytovatelé streamovaného obsahu, kteří čím dál častěji přesouvají výrobu vlastních filmů a seriálů do Evropy. Jedná se o nadnárodní společnosti s miliardovými ročními obraty, které produkují vlastní audiovizuální obsah s celosvětovým odbytem. Například NBCUniversal patří pod nadnárodní mediální a telekomunikační konglomerát Comcast vlastnící například i britskou Sky.

"Uvědomujeme si silné konkurenční prostředí, a to nejen v Evropě, ve kterém by mohl český filmový průmysl obstát a udržet si vedoucí pozici na trhu. Proto vyjednáváme změnu v systému filmových pobídek. Do budoucna bychom chtěli pobídku zvýšit na 25 %, abychom se vyrovnali zemím se srovnatelnou úrovní filmařských služeb,“ řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Podrobné informace
 

Jiří Vaněk
SFK
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7
T: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz

Pavlína Žipková
T: +420 603 554 044
E: pavlina@filmcommission.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.