Zahájení návštěvnické sezony Památníku Lidice 2019

22.03.2019 16:32|příspěvkové organizace

28. března od 16.15 zahájíme v Památníku Lidice návštěvnickou sezonu 2019. Toto tradiční vítání jara a vynášení Morany bude i letos se zajímavým programem. S Karlem Voříškem a Janou Koubovou představíme novou spolupráci mezi Památníkem Lidice a Federací dětských domovů.

 

Jako tradičně bude Zahájení návštěvnické sezony a vítání jara ve znamení dětí. Program bude zahájen v 16.15 na pietním území u Lidického potoka. Děti z Mateřské školy Lidice zde vystoupí se svým pěveckým vystoupením a po vodě pryč, z Lidic vynesou Moranu, tento starý symbol zimy a smrti.

Následně budou položeny květiny u sousoší lidických dětí na pietním území.

Z pietního území se přesuneme do Lidické galerie, kde bude následovat hlavní program večera. Od 17.15si společně s kurátorkou lidické sbírky Lubou Hédlovou projdeme aktuální výstavu výtvarníka Martina Zeta s názvem S Čechy jsem skončil.

Od 18.00 proběhne zcela netradiční Křeslo pro hosta, do kterého usedne hned několik hostů a které bude také věnováno především dětem. Tím prvním hostem bude Karel Voříšek, televizní moderátor, pedagog a patron Dětského domova ve Staňkově. Druhým hostem bude ředitelka staňkovského dětského domova Jana Koubová, se kterou vystoupí i některé z „jejích“ dětí. Jana Koubová není jen ředitelkou Dětského domova Staňkov, ale také předsedkyně Federace dětských domovů v České republice. V rámci večera bude představena nová vize spolupráce mezi Památníkem Lidice a Federací dětských domovů a večerem bude provázet Jiří Vaníček.

„Jedním z hlavních úkolů Památníku Lidice je vzdělávat a stále připomínat nevinné, nejen dětské, oběti lidické tragédie. Pro letošní rok chystáme s Federací dětských domovů spolupráci, kterou chceme docílit toho, aby děti z dětských domovů mohli navštěvovat Památník Lidice, účastnit se vzdělávacích programů a soutěží a aby například mohli vystupovat v rámci řady akcí pořádaných právě Památníkem Lidice. Dětské domovy jsou plné skvělých, chytrých a nadaných dětí.“

Jarní a letní otvírací doba Památníku Lidice:

Muzeum

Duben – říjen: denně 9.00 – 18.00 

Galerie, Rodinný domek č. p. 116
Duben – říjen: denně 9.00 –17.00

Přehled akcí v Památníku Lidice v roce 2019

25. 3. Otevření výstavy Vzpomínky, In Memoriam

28. 3. Zahájení hlavní návštěvnické sezony v Památníku Lidice

27. 5. Otevření výstavy Českoslovenští letci v RAF, In Memoriam

28. 5. Zahájení výstavy 47. ročníku Mezinárodní výtvarné výstavy Lidice s předáním cen vítězům soutěže, Lidická galerie a Národní technické muzeum

5. 6.  Slavnostní vyhlášení výsledků 14. ročníku mezinárodní vědomostní soutěže Lidice pro 21. století, Památník druhé světové války v Hrabyni, Opava

8. 6.  Doběh Běhu míru Kladno–Lidice

10. 6. Vzpomínka na pobyt lidických žen a jejich dětí v Reálném gymnáziu Kladno

14. 6. Děkovný koncert od 20.00

15. 6. Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice

15. 6. Světlo za Lidice – celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů

19. 9. Otevření výstavy Lidice a rok 1989, In Memoriam

14. 9. Lidický okruh spanilá jízda veteránů, Lidice

 

Kontakt:
Filip Petlička

Vztahy s veřejností
T: +420 731 110 984
E: petlilcka@lidice-memorial.cz
www.lidice-memorial.czwww.lezaky-memorial.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.