Začíná veletrh Tanzmesse, i letos s českým zastoupením

28.08.2018 14:01|příspěvkové organizace

Každé dva roky se koncem srpna v německém Düsseldorfu koná přehlídka spojená s uměleckým veletrhem specificky zaměřeným na současné taneční umění.

 

Tanzmesse je největší událost svého druhu v Evropě, na níž se setká takřka 2000 oborových profesionálů, kteří přijedou z více než 50 zemí celého světa. Česká republika mezi nimi nebude chybět. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) je už tradičním účastníkem Tanzmesse, a tak jako v minulých letech prezentuje český současný tanec ve spolupráci s Tancem Praha a slovenskými partnery zastoupenými letos Divadelním ústavem Bratislava. 

Koncept společného stánku - Czech&Slovak Corner- odkazuje k výročí vzniku společné československé státnosti. Chtěli jsme se v tom světovém uměleckém tržišti odlišit a najít jednoznačné výtvarné gesto, které by vystihovalo českou národní identitu. To jsme objevili v obraze Rvačka v hospodě od Josefa Lady, kterému nechybí humor, ironie a má i zřetelné choreografické gesto,“ uvádí autor námětu stánku Pavel Štorek. IDU získal pro veletrh Tanzmesse autorská práva pro grafické zpracování obrazu Josefa Lady „Rvačka v hospodě“ z roku 1949.

Institut umění bude prezentovat na Tanzmesse nový web Performczech, který je určen právě k propagaci současného českého umění v zahraničí. Ve speciální selekci Czech Dance in Action 2018 nabízí jedenáct tanečních inscenací disponovaných pro zahraniční touring. Selekce zahrnuje mimořádné počiny z oblasti nezávislé taneční scény s přesahy do nonverbálního divadla či nového cirkusu. 

Čeští umělci se letos představí i v hlavním programu, kam dramaturgové Tanzmesse zařadili choreografii ŠvihláTerezy Hradilkové, která získala hlavní cenu České taneční platformy v roce 2017. Dále se česká reprezentace představí v samostatném 90minutovém programu FOKUS FORUM, který bude moderovat Yvona Kreuzmannová a Ewan McLaren a vystoupí v něm třeba Tereza Ondrová, Jaro Viňarský, Miřenka Čechová a další čeští umělci a performeři. 

IDU svou účastí na Tanzmesse naplňuje strategii Ministerstva kultury ČR propagace českého umění v zahraničí.

 

Kontakt:
Kateřina Dušková
Oddělení komunikace a marketingu
Institut umění — Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T: +420 224 809 196
M: +420 774 849 380
E: katerina.duskova@idu.cz
W: idu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.