Začíná hudební festival Smetanova Litomyšl

13.06.2019 13:47|avíza

Ministr kultury Antonín Staněk  se ve čtvrtek 13. června 2019 zúčastní slavnostního zahájení 61. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

 

Festival je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a  zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Každoročně ho pořádá Město Litomyšl a Pardubický kraj ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Národním památkovým ústavem, Státním zámkem Litomyšl a Bohemian Heritage Fund. Festival trvá do 7. července a nabídne čtyři desítky představení a koncertů, ale i další doprovodné aktivity. Letošní program festivalu je opět bohatý.  Návštěvníky čeká například soubor z Toronta, který uvede operu Charlotte českého skladatele Aleše Březiny,  česká premiéra inscenace opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770 nebo operní árie  světové sopranistky Olgy Peretyatko. Dětem  festival přinese operu Jiřího Temla Kocour v botách. Virtuózními operními áriemi v galakoncertu bezpochyby oslní světová sopranistka Olga Peretyatko.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky výtečném druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Ministerstvo kultury poskytlo festivalu pro letošní ročník dotaci 8,9 milionu korun https://www.mkcr.cz/vyberova-dotacni-rizeni-2019-konecne-vysledky-2093.html

Více na: https://www.smetanovalitomysl.cz/cs/program

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.