Z Hollywoodu do Uherského Brodu

05.06.2018 12:35|příspěvkové organizace

Prof. Marek Jícha (FAMU) přiveze do Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě stejnou prezentaci o výsledcích výzkumu NAKI – digitalizace národního filmového fondu.

 

Prof. Jícha se v těchto dnech účastní Mezinárodního kameramanského summitu ICS ASC 2018 v Hollywoodu, po jejím ukončení míří na přehlídku muzejních filmů MUSAIONFILM 2018 (12.–14. 6.).

Řešitelský tým FAMU pod vedením prof. Marka Jíchy úspěšně završil realizaci pětiletého projektu NAKI, ve kterém zpracoval metodiky digitalizace národního filmového fondu. Cílem projektu bylo uchování hodnot kulturního dědictví pro další generace a jeho zpřístupnění široké obci zájemců a uživatelů s možností rozšíření i do mezinárodních zájmových sfér v kvalitě věrné původnímu dílu,“ uvádí oznámení na stránkách Akademie múzických umění –  AMU (odkaz s podrobnostmi níže). 21. ročník přehlídky Musaionfilm představí vzácné archivní dílo z tohoto projektu – Place de la Concorde z 2. pol. 19. stol., tedy z období předchůdců kinematografie. Restaurovaný snímek bude na Musaionfilmu promítnut ve čtvrtek 13. června 2018 v 18.00, podobně jako je nyní prezentován v Hollywoodu a v minulém roce úspěšně na Mezinárodním filmovém festivalu v Bologni. Kromě AMU se na projektu podílel také Národní památkový ústav a Národní technické muzeum.

Momentka z „malé párty“ v domku amerických kameramanů v Hollywoodu, kde v těchto dnech probíhá Mezinárodní kameramanský summit ICS ASC 2018 (foto Marek Jícha, 4. 6. 2018). 

Prof. Marek Jícha se účastní přehlídky Musaionfilm již podruhé jako její lektor a porotce. Ve vlastním lektorském semináři chce nyní navázat na svůj předchozí seminář, zaměřený na digitalizační metodiku DRA. Jeho kolega, režisér prof. Rudolf Adler (FAMU) představí ve svém dalším vlastním semináři Moderní filmová esejistika svůj dokument Sklepy s přívlastkem. Třetí lektor Musaionfilmu, PhDr. Petr Slinták letos připomene dílo nedávno zesnulého italského režiséra, autora filmu Strom na dřevákyErmanna Olmiho († 7. 5. 2018), s nímž osobně pořídil knihu rozhovorů a který ve svém díle uplatňoval prvky etnografické dokumentace.

Na pestrý program letošního 21. ročníku přehlídky zve srdečně do Uherského Brodu pořadatelské Muzeum Jana Amose Komenského, v jehož prostorách přehlídka probíhá. Těšíme se na viděnou!

Odkazy:
AMU přispívá k uchování hodnot kulturního dědictví
https://www.amu.cz/cs/uredni-deska/jina-oznameni/364/

Program MUSAIONFILMU 2018
http://www.mjakub.cz/?idc=1874

Světová premiéra snímku Étienna-Julese Mareye
http://www.ceskam.cz/cz/novinky/svetova-premiera-smimku-etienna-julese-mareye

 

Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
sekretariát MUSAIONfilmu
MUSAIONfilm 2018
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě
T: 773 070 935
E: musaionfilm@mjakub.cz

Úvodní fofo: Okénko ze snímku PLACE DE LA CONCORDE, pořízeného chronofotografickou kamerou Étienna-Julese Mareyeněkdy mezi rokem 1888–1897. Jde o chronofotografický záznam náměstí Place de la Concorde v Paříži zaznamenaný Mareyovým kameramanem a chronofotografem Luciene Bullemna celuloidový svitek negativu šíře 88 milimetrů o délce 19,5 metru (545 filmových okének).

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.