Vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu

25.01.2019 11:29|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes 25.1. 2019 v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR  zúčastnil tradičního vzpomínkové setkání, které se konalo při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

 

Přeživší holocaustu, zástupci státní správy a diplomaté si připomněli výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, ke kterému došlo 27. ledna 1945. Setkání  již po čtrnácté uspořádala Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu s Kanceláří Senátu ČR. V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Tento den má připomínat utrpení a uctít památku přibližně šesti milionů židovských obětí a dalších milionů nevinných obětí utrýzněných během holocaustu za druhé světové války.

Dnešního slavnostního vzpomínkového setkání se účastnily desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života. Hlavní projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a písemnou zdravice, kterou hostům setkání zaslal premiér České republiky Andrej Babiš. Se svým projevem vystoupil bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Jiří Fišer a psycholožka, zástupkyně romské menšiny Monika Mihalíčková. Své projevy dále přednesly evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová a  předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.  Koncertní skladby Gideona Kleina, Janota Roskina a Ericha Adlera zazněly v podání Táni Wajs, Amaliye Abdurashidové a Daniely Grygarové.

 

Tiskové oddělení MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.