Výstava v Tokiu představí diplomatickou činnost šlechticů v Zemi vycházejícího slunce a ohlas jejich misí ve střední Evropě

13.12.2018 14:00|příspěvkové organizace

Národní památkový ústav České republiky (NPÚ) ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Japonsku a Českým centrem Tokio připravil pro japonskou metropoli panelovou výstavu, která mapuje diplomatickou činnost šlechticů v Zemi vycházejícího slunce a ohlas jejich misí ve střední Evropě na přelomu 19. a 20. století.

 

Výstava, kterou doplní prezentace odborníků NPÚ, bude zahájena 18. prosince 2018. V Českém centru Tokio bude k vidění do 18. ledna 2019.

Touto aktivitou bychom chtěli navázat mezinárodní kulturní kontakty a informovat zahraniční odborníky i širší veřejnost o kulturním dědictví České republiky, a to zejména v zemích, kam kdysi směřovaly diplomatické mise českých šlechticů.  Mezi taková místa patří nejenom hlavní města evropských zemí, ale i metropole asijských zemí včetně Tokia“, uvedla ředitelka Národního památkového ústavu České republiky Naďa Goryczková.

Panelová výstava s názvem Diplomatické mise šlechty českých zemí v Japonsku a jejich kulturní ohlasy ve střední Evropě přiblíží japonskému publiku historii diplomatických vztahů mezi Rakousko-Uherskem a japonským císařstvím. „Rakousko-Uherské diplomatické zastoupení v Japonsku vzniklo roku 1871, teprve ale v roce 1883 bylo vytvořeno řádné vyslanectví, společné pro Čínu, Japonsko a Siam, jehož sídlem se stalo Tokio“, upřesnil kurátor výstavy a ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Informace o výstavě

 

Kontakt:
Mgr. Markéta Slabová
PR NPÚ v Č. Budějovicích
T: 778 417 685
E: slabova.marketa@npu.cz

Bc. Martina Rudolfová
kastelánka státního zámku Lysice
T: 516 472 235
E: rudolfova.martina@npu.cz

Bc. Jan Rosendorfský
kastelán státního hradu a zámku Horšovský Týn
T: 379 423 111
E: rosendorfsky.jan@npu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.