Výstava Poklady v českých keramických obkladech v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea

20.03.2017 13:42|příspěvkové organizace

V neděli 19. března 2017 otevřelo Národní technické muzeum v prostorách Centra stavitelského dědictví Plasy novou výstavu věnovanou tradici českých keramických obkladů. Výstava ukazuje vývoj keramických obkladů na produkci tří českých továren na keramiku v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze.

 

Návštěvník se seznámí s výrobními procesy a technikami v minulosti, ale i s dobovými módními trendy a dalšími vlivy, které se rychle obrážely v designu jak obkladů, tak i dlažeb. Keramické obkladové materiály mají na našem území bohatou historii. Nejstarším vystaveným exponátem je raně gotická dlažba, která se našla přímo v Plasích při archeologickém výzkumu zdejšího cisterciáckého kláštera. Průmyslová velkoprodukce keramických obkladů u nás začala koncem 19. století. Vzniklo zde mnoho menších továren na výrobu dlaždic a obkladaček. Poměrně záhy se do popředí dostaly tři české továrny na keramiku v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze, které se do budoucna staly výraznými světovými producenty udávajícími všeobecné trendy. Autoři výstavy pamatovali i na dětské návštěvníky. Ti si v tzv. kreativních zónách budou moci vyzkoušet svou zručnost a nápaditost při tvoření různých mozaik a tangramů. Výstava vznikla v přímé spolupráci se společností Lasselsberger, s.r.o., značkou RAKO. Potrvá do 26. listopadu 2017.

Bližší informace návštěvníci naleznou na www.muzeum-plasy.cz.

 

Kontakt:
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00, Praha 7
E: adam.dusek@ntm.cz
M: +420 774 426 828
W: ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Petr Kukal
Pracovník tiskového oddělení
email: petr.kukal@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.