Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku byly zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR

20.12.2016 14:13|ministerstvo

K zápisu došlo v prosinci 2016, předkladatelem nominace bylo Masarykovo muzeum v Hodoníně. Obchůzky s Jidášem se tak dostávají po bok takových fenoménu, jakými jsou slovácký verbuňk nebo jízda králů.

 

Velikonoční hrkání a klapání je obyčej typický pro tzv. Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu. Podle křesťanské tradice v tyto dny utichají zvony na věžích kostelů a kaplí (na uctění památky umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista) a jejich zvuk nahrazují dřevěné nástroje v rukou chlapců, obcházejících několikrát denně vesnici.

Součástí velikonočního hrkání a klapání jsou v některých oblastech naší republiky obchůzky s Jidáši, konající se na Velký pátek nebo Bílou sobotu. Na Bučovicku chodí Jidáš s hrkači většinou v pátek odpoledne, zpravidla v 15 a 17 hodin.

Zápisem do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje (2015) a nynějším zápisem do národního seznamu se úspěšně završil dlouholetý výzkum Mgr. Markéty Palowské.

 

V seznamu je v současné době zapsáno celkem 16 položek.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.