V Torontu se objeví Nabarvené ptáče a Dcera, nominovaná na studentského Oscara

21.08.2019 09:55|příspěvkové organizace

Poprvé v historii je český film zařazený do prestižní sekce Special Presentations na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Dokázal to režisér Václav Marhoul s filmem Nabarvené ptáče.

 

Dalším českým snímkem v programu kanadského festivalu je Dcera režisérky Darii Kashcheevy, kterou Toronto uvede v sekci pro krátkometrážní snímky Short Cuts. V sekci Primetime bude uvedeno Bez vědomí Ivana Zachariáše, podpořené Fondem v rámci filmových pobídek. Českou stopu má i film novozélandského režiséra Taiki Waititiho nazvaný Jojo Rabbit, který se také díky systému filmových pobídek natáčel 40 dní na různých místech v České republice. Festival v Torontu patří k největším a nejnavštěvovanějším filmovým festivalům na světě, začíná ve čtvrtek 5. září a končí v neděli 15. září.

"Uvedení Nabarveného ptáčete na festivalu v kanadském Torontu je velkým úspěchem, neboť se jedná o pomyslnou vstupní bránu na filmový a distribuční trh v Severní Americe," upozornila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. "A zařazení filmu Dcera do festivalové sekce jen dokazuje, že ocenění v Annecy a nominace na studentského Oscara nejsou žádná náhoda," dodala Helena Bezděk Fraňková. 

Snímek Nabarvené ptáče režiséra a scenáristy Václava Marhoula je zařazen do sekce Special Presentations, která je určená filmům z hlavních soutěží jiných festivalů nejvyšší A kategorie a také filmům významných světových filmařů. V této sekci se český film objeví vůbec poprvé v historii. Rada Státního fondu kinematografie podpořila Nabarvené ptáče celkovou částkou 25,8 milionu Kč, přičemž celkový rozpočet filmu se pohybuje okolo 175 milionů Kč. Marhoulovo Nabarvené ptáče se dostalo i do hlavní soutěže jednoho ze tří nejprestižnějších filmových festivalů světa, do Benátek, které svůj 76. ročník uspořádají na přelomu srpna a září. 

Nabarvené ptáče

Krátkometrážní film Dcera režisérky Darii Kashcheevy promítne festival v sekci Short Cuts určené pro krátké filmy a nadějné filmaře. Snímek studentky pražské FAMU posbíral již řadu významných ocenění, dvě ceny si odnesl například z nejprestižnějšího festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Obrovským úspěchem je také nominace na studentského Oscara, vítěz bude vyhlášen 17. října v Los Angeles. Fond podpořil cyklus Trojhlas, kterého je film Dcera součástí, částkou 390 tisíc korun. 

Dalším českým projektem v Torontu, který Státní fond kinematografie podpořil v systému filmových pobídek, je špionážní drama Bez vědomí režiséra Ivana Zachariáše z produkce HBO Europe. První dva díly šestidílného seriálu jsou zařazeny do sekce Primetime určené televizní a seriálové tvorbě. Ivan Zachariáš v této sekci uvedl v mezinárodní premiéře v roce 2016 již svůj předchozí seriál Pustina, spolurežírovaný Alicí Nellis. 

Režisér hollywoodského hitu Thor: Ragnarok Taika Waititi obsadil do hlavních rolí své nové protiválečné komedie superstar Scarlett Johansson a oscarového Sama Rockwella. Díky systému filmových pobídek se část filmu natáčela i v českých lokacích. Mezinárodní filmový štáb zde od konce května do poloviny července 2018 strávil celkem 40 natáčecích dní, a to například v Barrandovských ateliérech, Žatci, Kytíně, Úštěku, Lenešicích a na dalších místech. Produkci zajištovala za českou stranu společnost Czech Anglo Production. Předpokládaná celková útrata v České republice je zatím necelých 197 milionů Kč, přičemž alokovaná filmová pobídka představuje 35,6 milionů Kč. Toronto uvede Waititiho film ve světové premiéře v sekci Special Presentations.

V sekci Wavelengths pro artové a experimentální snímky se představí koprodukční film State Funeral od režiséra Sergeje Loznici, na němž se podílely Nizozemsko, Litva a Česká republika. Snímek zatím nebyl podpořen Fondem. 

 

Filmy podpořené Státním fondem kinematografie na Toronto IFF

Nabarvené ptáče/ The Painted Bird
Sekce: Special Presentations
Režie a scénář: Václav Marhoul
ČR, Ukrajina, Slovensko, 2019, 168 minut, producent Václav Marhoul / Silverscreen, premiéra v Severní Americe 
Celkový rozpočet filmu: 175 mil. Kč
Podpora SFKMG: celkem 25,8 mil. Kč (vývoj a výroba)
https://www.filmcenter.cz/cs/filmy-tvurci/1118-the-painted-bird

Dcera / Daughter
Sekce: Short Cuts
Režie: Daria Kashcheeva
ČR, 2019, 15 minut, producent FAMU, koproducent MAUR film, premiéra v Severní Americe
Podpora SFKMG: 390 000 Kč (podpora cyklu Trojhlas: Dcera, Betonová džungle, Noctuelle)
https://www.filmcenter.cz/cs/short-films/filmy/1099-daughter

Bez vědomí / The Sleepers
Sekce: Primetime
Režie: Ivan Zachariáš
ČR, 2019, 120 minut, HBO Europe, mezinárodní premiéra
Alokovaná filmová pobídka: 21,2 mil. Kč, odhadovaná útrata za české služby 106 mil. Kč.

Jojo Rabbit
Sekce: Special Presentations
Režie: Taika Waititi
USA, 2019, 108 minut
Natáčeno díky filmovým pobídkám 40 dní v ČR. Odhadovaná celková útrata za české služby: 197 mil. Kč. Filmová pobídka 35,6 mil. Kč. 
https://www.filmcommission.cz/film/jojo-rabbit/

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.