Nastavení cookies

V nových filmech podpořených Fondem se řeší především aktuální společenská témata

08.10.2021 16:38|příspěvkové organizace

Ve velké výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu podpořila Rada Státního fondu kinematografie sedm nových snímků, mezi které rozdělila celkem 64 milionů Kč. Do výzvy se přihlásilo 33 projektů. 

 

Všech sedm podpořených projektů obsahuje vedle kvalit ryze filmových také aktuální a společensky podstatná témata. Od sexuálního obtěžování přes nucené sterilizace romských žen, vnímání rozpadu manželství rodičů z pozice dítěte, dramatické dopady znečištění životního prostředí, nebezpečí číhající v kyberprostoru na dospívající až po stárnutí nahlížené z pozice vdovy,“ vysvětlila rozhodnutí Rady její předsedkyně Helena Bendová.

Nejvyšší podporu 15 mil. Kč získal film Highlight scenáristy a režiséra Ondřeje Provazníka. Jeho druhý celovečerní film sleduje příběh bývalé pěvkyně dívčího sboru, která se po patnácti letech života v zahraničí vrací zpět do ČR. Stejně jako několik jejích bývalých kolegyň je předvolaná k výpovědi k soudu jako oběť a svědkyně v případu sexuálního obtěžování. Obviněným je jejich bývalý sbormistr. Setkává se po letech i se svojí sestrou, která ale stojí na opačné straně barikády a svého bývalého sbormistra hájí. Prvním celovečerním počinem režiséra Ondřeje Provazníka byl film Staříci, stejně jako u něj je i v případě tohoto snímku producentem Jiří Konečný (endorfilm) a koprodukovat ho bude také Slovensko a Kanada. Film Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka (debut Bez doteku) podle scénáře Miro Šifry získal podporu ve výši 14 mil. Kč. Děj filmu se odehrává v roce 1937, kdy do slovenského města Svit přijíždí těhotná lékařka se svým manželem, ředitelem továrny. Ten má spolu s dalšími „Baťovými“ lidmi postavit nové město podle vzoru Zlína. Jejich plán ale naruší nález mrtvého dítěte. Drama s kriminální zápletkou produkuje společnost Barletta a půjde o česko-slovenskou koprodukci. Pro režiséra je to druhý celovečerní film, Chlupáček je ale již zkušeným seriálovým režisérem, například s Viktorem Taušem spolurežíroval úspěšný projekt Zrádci. Třetí film režisérky a scenáristky Beaty Parkanové (Dotyky, Slovo) Světýlka podpořil Fond částkou 10 mil. Kč. Žánrově půjde o intimní rodinné drama z prostředí maloměsta. Hlavní postavou je šestiletá holčička. Za snímkem stojí společnost Love Frame a půjde také o česko-slovenskou koprodukční spolupráci. Sucho je lakonický název nového filmu scenáristy a režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Venkovský učitel, Bába z ledu, Krajina ve stínu). Příběh o lidské lhostejnosti, která způsobí znečištění přírody a postaví proti sobě dvě venkovské rodiny, podpořil Fond částkou 10 mil. Kč. Snímek produkuje společnost Negativ a půjde o česko-německo-slovenskou koprodukci.  

Fond podpořil i nový projekt režiséra a scenáristy Ivana Ostrochovského (Služebníci, scénář k filmu Cenzorka). Film Pramen je příběhem o romských ženách, které byly na jihovýchodním Slovensku v osmdesátých letech přinuceny ke sterilizaci. Na scénáři se podílela také Rebecca Lenkiewicz a Marek Lesčák. Projekt produkuje společnost Negativ. Koprodukčně se na něm bude podílet slovenská a rumunská strana. Radní ho podpořili částkou 7 mil. Kč. Režisérka a scenáristka Alice Nellis (Sedmero krkavců, Výlet, seriál Pustina, scénář k filmu Zátopek) se vrací s projektem Buko. Jmenuje se tak starý vysloužilý cirkusový kůň, který je součástí dědictví hlavní hrdinky snímku. Po manželově náhlé smrti hledá znovu cestu nejen sama k sobě, ale i k vlastním pocitům. Celý život je zatím skrývala a podřizovala se manželovým přáním a plánům. Snímek produkuje společnost Dorian Film a Fond ho podpořil částkou 5 mil. Kč. Anna is missing je celovečerní debut režiséra Pavla Soukupa (režisér krátkometrážního úspěšného seriálu #martyisdead) podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Rada ho podpořila částkou 3 mil. Kč. Simona pohřešuje svou dceru Annu od chvíle, kdy ji vysadila přede dveřmi domu její internetové kamarádky. Jedinou stopou v prázdném bytě teď zůstává Annin telefon. Případu se ujímá mladá policistka Kamila, pro kterou začíná závod s časem. Kriminální drama poukazuje na nebezpečí, které číhá nejen na děti a mladé lidi v kyberprostoru. Film produkuje společnost Bionaut.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.