V neděli proběhla v Letech u Písku pieta za romské oběti holocaustu

14.05.2018 11:15|ministerstvo

Výbor pro odškodnění romského holokaustu udělil ocenění i Renému Schreierovi, náměstkovi pro řízení ekonomické sekce MK.

 

Na nedělním pietním shromáždění v Letech na Písecku přítomní děkovali za nedávné zrušení vepřína v sousedství někdejšího koncentračního tábora. Výbor pro odškodnění romského holokaustu, kterému předsedá pan Čeněk Růžička, udělil ocenění politikům, kteří se dle jeho mínění nejvíce zasloužili o zrušení vepřína v místech, kde umírali nevinní lidé. Výbor ocenil náměstka ministra kultury Reného Schreiera, bývalého starostu sousedních Mirovic Adolfa Vondráška, který počátkem 90. let umístil první památník romským obětem nacismu na mirovickém hřbitově, a samozřejmě dva ministry vlády Bohuslava Sobotky: Jiřího Dinestbiera a Daniela Hermana. Tato pietní setkání pořádá Výbor pravidelně. Jeho předseda Čeněk Růžička v neděli řekl: „To, co jsme si přáli všichni a o co jsme usilovali, se stalo.

Ocenění, které VPORH udělil náměstku Renému Schreierovi.

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny takzvané cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo. Přes 500 lidí bylo v květnu 1943 převezeno do Osvětimi, odkud se většina nevrátila.

Nově upravené pietní místo by Muzeum romské kultury, které je příspěvkovou organizací MK, chtělo veřejnosti představit do tří let.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.