V Klementinu byl nalezen unikátní, 600 let starý reliéf Ježíše Krista v Getsemanech

01.03.2017 14:08|příspěvkové organizace

Nečekaný objev byl učiněn v areálu Klementina, konkrétně v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Při úklidu sakrária bylo nečekaně nalezeno torzo reliéfní desky Krista v Getsemanech. Jedná se patrně o jediný dochovaný sochařský fragment z někdejšího dominikánského kláštera zničeného během husitských válek, na jehož troskách vybudovali jezuité dnešní Klementinum.

 

Objevený fragment bude v kostele Nejsvětějšího Salvátora vystaven pro veřejnost od 1. března do 14. dubna.

Šťastným nálezcem se stal Petr Vacík, kaplan akademické farnosti, která spravuje kostel Nejsvětějšího Salvátora. „Malé torzo Krista jsem našel na místě, kde jsem něco podobného očekával. Nyní nám bylo řečeno, že se jedná o sakrárium, nicméně jsem si několik let myslel, že sedím vedle komína zaplněného sutí a odpadky,“ svěřuje se Petr Vacík. „Místo nálezu je v podstatě díra velikosti komínu v malém výklenku ve zdi,“ dodává.

Při úklidu sakrária nejprve vyluxoval střepy a popel. Menší střípky později vysítoval z obsahu pytlíku a větší kusy probral ručně. Pro největší kámen musel sáhnout do asi půl metrové hloubky. „Kámen se mi přisál k trubici vysavače, ale byl moc těžký na to, aby ho podtlak udržel. Shora kámen vypadal úplně obyčejně, byla to ovšem zadní strana reliéfu. Když jsem kámen otočil, spatřil jsem překrásnou jemnou tvář. Hned mě napadlo, že je to anděl nebo Kristus, a že to bude zbytek středověké výzdoby kostela,“ uzavírá poutavé vyprávění kaplan Vacík.

Vzácný fragment si mohou návštěvníci prohlédnout od 1. března do 14. dubna v Klementinském kostele Nejsvětějšího Salvátora. 

Tisková zpráva ŘK katolické farnosti Praha


Kontakt:
Irena Maňáková
ředitelka Odboru komunikace
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1
T: +420 221 663 275
M: +420 736 787 154
E: irena.manakova@nkp.cz 
W: nkp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jan Chmelíček
Vedoucí tiskového oddělení
email: jan.chmelicek@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.