Tři české filmy se dostaly do soutěže v Annecy

05.06.2019 15:23|příspěvkové organizace

Mezinárodní filmový festival ve francouzském Annecy, který se specializuje výhradně na animované filmy, uvede tři české krátkometrážní snímky. Filmy Dcera, Spolu sami a Pouštět draka zařadili organizátoři festivalu do soutěžních sekcí. Na souběžně konaném největším trhu s animovanými filmy na světě Mifa proběhnou prezentace dalších dvou českých projektů, a to Myši patří do nebe a Moje slunce Maad. Festival začne v pondělí 10. června a skončí v sobotu 15. června 2019.  

 

Česko-slovensko-polský koprodukční snímek režiséra Martina Smatany nazvaný Pouštět draka, který byl úspěšně uveden na letošním MFF Berlinale v sekci Generation, podpořil Státní fond kinematografie částkou 750 tisíc Kč ve výzvě na výrobu animovaného filmu. Festival v Annecy ho zařadil do soutěžní sekce Young Audiences Short Films in Competition. Snímek Dcera režisérky Darii Kashcheevy, který diváci uvidí v sekci Graduation Short Films in Competition, byl Fondem podpořen jako součást cyklu Trojhlas (celkem 390 tisíc Kč). Ve stejné sekci festivalu je i další český zástupce Spolu sami režisérky a studentky pražské FAMU Diany Cam Van Nguyenové. Film se letos představil divákům festivalu v Rotterdamu a získal cenu pro nejlepší experimentální dokument na MFDF Ji.hlava 2018.

V programu prestižního filmového trhu Mifa (Marché International du Film d’animation), na kterém se prezentují projekty v různých fázích realizace, bude v sekci Gap Financing: Meet the Producerspředstaven potenciálním partnerům snímek Moje slunce Maad režisérky Michaely Pavlátové. Koprodukce České republiky, Francie a Slovenska dostala od Rady Státního fondu kinematografie podporu celkem ve třech výzvách v celkové výši 20,98 milionu Kč. Do sekce Works in Progress je zařazen projekt Myši patří do nebe, na kterém spolupracují Česká republika, Slovensko, Francie a Polsko. Film režisérky Denisy Grimmové a režiséra Jana Bubeníčka podpořil Stání fond kinematografie ve výzvách na vývoj a výrobu animovaného filmu celkovou částkou 9,4 milionu Kč. Oba snímky jsou také evidovány v systému filmových pobídek. 

O propagaci a prezentaci českých filmů a filmového průmyslu se bude přímo na festivalu a festivalovém trhu již tradičně starat Czech Film Center, oddělení Státního fondu kinematografie. Do Annecy zavítají také zástupci českých produkčních společností 13ka, 3Bohemians, Animation People, BFilm, Cofilm, Eallin, Hausboot, Kouzelná animace, MAUR film, Progressivefx a Rolling Pictures a představí zde své nové animované projekty, z nichž některé již byly také podpořeny Státním fondem kinematografie (např. Websterovci, Spása nemá jméno anebo O nepotřebných věcech a lidech).

České filmy na MFF Annecy 2019
 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.