Treky severní Skandinávie s Harri Ahonenem v Moravské zemské knihovně

06.03.2018 15:40|příspěvkové organizace

Od roku 2016 spolupracuje Moravská zemská knihovna se Skandinávským domem. Minulý týden společně připravili pro všechny milovníky severu a nejen pro ně přednášku Harriho Ahonena, finského dobrodruha a fotografa.

 

Organizátoři se poprvé  rozhodli pro přednášku v anglickém jazyce bez tlumočení. 

Harri Ahonen se zaměřil na oblast severního Finska, Norska a Švédska. Představil mimo jiné tamní národní parky, jejich přírodu, ubytování na turistických chatách či možnosti dopravy tam a zpět. Na promítaných snímcích Ahonen poukázal

i rozmanitou severskou faunu – lumíky, pižmoně, soby polární či soby evropské. Také se podělil o svou vášeň toulat se krásnou skandinávskou přírodou po svých.

„Toulat se po pěšinách a obdivovat horské vrcholky se sněhovými čepicemi. Na chvíli usednout na pařez a dotáhnout si tkaničky, přitom poslouchat křik dravce. Dívat se na nebe a pozorovat ptáka, jak krouží kolem slunce. Schovat se před deštěm pod skálu, když chlad začne stoupat po zádech. Zastavit se na břehu horské bystřiny a koukat se, jak voda rychle plyne mezi kameny. Na konci dne vylézt na vrcholek hory, kochat se rudými červánky zapadajícího slunce a poslední kilometr klopýtat za světla baterky zpátky do chaty. Probudit se do jasné záře ranního slunce a znovu se dát na cestu.“

Harri Ahonen

Akce se konala za finanční podpory statutárního města Brna.

Kontakt:
Jaroslava Nováková
E:
Jaroslava.Dvorakova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
Tisková mluvčí
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.