Nastavení cookies

Tradiční posvícenské pečivo provoní Veselý Kopec

26.08.2021 18:20|příspěvkové organizace

V sobotu 4. září se od 10.00 do 16.00 hodin na Veselém Kopci u Hlinska koná program s příjemným názvem i obsahem –  POSVÍCENÍ.

 

Ve vybraných roubených objektech zavoní tradiční posvícenské pečivo, které si zájemci budou moci koupit. Například v hájence se budou péci posvícenské buchty, ve mlýně zase perník tlačený do tradičních dřevěných forem. K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv. U nás se o to postarají folklorní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska – vystoupení bude možno zhlédnout v 11.00 a ve 14.00 hodin,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také například pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky. 

Pro pobavení si budou moci návštěvníci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí. Návštěvníkům jsme ponechali možnost dozvědět se něco více i o ostatních kalendářních obyčejích – interiéry chaloupek totiž zůstaly vyzdobené zvykoslovnými předměty připomínajícími zajímavé svátky,“ doplnila Ilona Vojancová, vědecko-výzkumný pracovník Muzea v přírodě Vysočina.

Posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Trvání programu: od 9.00 do 16.00 hodin (areál Veselého Kopce otevřen od 9.00 do 17.00 hodin)
 


Kontakt:
Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
T: 571 757 143
M: 778 112 577
E: petra.valickova@nmvp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.