Světový festival amatérských filmů UNICA míří do Blanska

28.08.2018 13:55|příspěvkové organizace

Hlavním pořadatelem UNICA 2018 je Kulturní středisko města Blanska ve spolupráci s příspěvkovou organizací ministerstva kultury NIPOS.

 

Nejlepší amatérští filmaři se setkávají od roku 1937 na soutěžích po celém světě. Každý rok v jiné zemi. Do České republiky se soutěž vrací po čtyřiadvaceti letech. Naposledy se zde konala v roce 1994 v Hradci Králové. Od pátku 31. srpna do neděle 9. září 2018 se festivalu amatérského filmu zúčastní na 200 amatérských filmařů, autorů, členů poroty, výboru UNICA a dalších hostů ze zemí celého světa. Pomyslnou „filmovou“ štafetu pořadatelé převzali v loňském roce v německém Dortmundu.

UNICA je světová organizace amatérských filmových a video tvůrců pracující pod UNESCO. Jejími členy je třicet zemí z celého světa včetně České republiky, která jako jeden ze sedmi států stála u jejího zrodu. Tato organizace pořádá jednou za rok (zpravidla v srpnu) festival amatérských filmů a videoprogramů, vždy na jiném místě světa. Soutěž přináší desítky filmů různých žánrů (dokumenty, reportáže, hrané filmy, animované filmy, videoklipy i experimentální filmy nebo videoart), vybraných příslušnými národními federacemi, vždy ve stanovených časových limitech. Pořadatelé nezasahují co výběru jednotlivých národních kolekcí.

O cenách rozhodují mezinárodní poroty, z užšího výběru pak hlasuje porota za účasti všech účastníků akce veřejně a jednotlivě o udělení nejprve bronzových, stříbrných a zlatých medailí. Také diskuze jsou veřejné.

Do programu jsou zařazeny i workshopy zaměřené na animovanou tvorbu, určené mladým autorům ve věku 18–25 let.

Na www.unica2018.cz lze najít aktuální program a další informace.

Více informací o festivalu
Pozvánka a program

 

Kontakt:
Josef Dušek

public relations
T: 778 702 494
E: dusek@nipos.cz

Jaroslav Jeřábek
ředitel soutěže
T: 603 817 771
E: jerabek@blansko.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.