Státní hrad Karlštejn čeká obnova

23.04.2018 14:15|ministerstvo

Ministr kultury Ilja Šmíd dnes společně s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou na státním hradě Karlštejn symbolicky zahájili obnovu této národní kulturní památky.

 

Rozpočet projektu Hrad Karlštejn – klenot české země činí necelých 95 mil. Kč a z 85 % bude hrazen z prostředků EU. Kromě zřízení nových expozic do roku 2022 počítá i s moderním návštěvnickým centrem.

Záměrem projektu je naplnění dlouhodobé vize obnovy a zachování národní kulturní památky státního hradu Karlštejn pro další generace spolu s rozvojem potenciálu tohoto kulturního statku. To vše s využitím moderních technologií a při současném respektování historických hodnot. Projekt obnovy této ikonické památky je výrazem odpovědnosti za kulturní dědictví naší země,“ uvedl během slavnostního zahájení ministr kultury Ilja Šmíd.

Cílem projektu Hrad Karlštejn – klenot české země je rehabilitace a obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno moderní návštěvnické centrum. Obnovené prostory budou veřejnosti zpřístupněny a počítá se zde s otevřením nových expozic. Obnovy se dočká i užitková zahrada. Součástí projektu je i pořízení časosběrného dokumentu, který zachytí průběh rehabilitace hradu a vytvoření virtuální podoby hradu před rekonstrukcí Josefem Mockerem. 

Podrobné informace o projektu
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.