Státní fond kinematografie podpořil Ondříčkova Zátopka nebo romanci režiséra Kober a užovek

29.05.2018 12:49|příspěvkové organizace
Rada Státního fondu kinematografie (dále Rada) podpořila ve výzvě na výrobu celovečerních hraných filmů devět projektů, které si rozdělí celkem 65 milionů korun.

Rada Státního fondu kinematografie (dále Rada) podpořila ve výzvě na výrobu celovečerních hraných filmů devět projektů, které si rozdělí celkem 65 milionů korun. Vstříc divákům v kinech se tak může rozběhnout Zátopek, film Davida Ondříčka o československé sportovní legendě, novinka autora Kober a užovek Jana Prušinovského nebo hudební film s prvky černé komedie autorské dvojice Jarchovský-Trojan.

Stále se řídíme principem smysluplné podpory menšího počtu projektů vyššími částkami, proto jsme jich vzhledem k možnostem výzvy podpořili pouze devět,“ řekl předseda Rady Petr Vítek. "Lépe zpracované byly projekty, které již obdržely podporu v předchozích fázích vývoje, případně žádaly opakovaně. S žádným z předložených projektů se Rada nesetkala poprvé až u této výzvy," dodal Petr Vítek.

Nejlepší hodnocení a nejvyšší dotaci 15 milionů korun získal film Zátopek, režiséra Davida Ondříčka (Samotáři, Ve stínu, Dukla 61) a scénáristky Alice Nellis (Sedmero krkavců, Pustina). Nesází jen na popularitu hlavní postavy, ale snaží se zachytit osudové společenské a politické peripetie, které se odrážejí v osobnosti sportovní ikony. Druhé nejvyšší hodnocení a dotaci sedm milionů korun získal projekt Chyby. Minimalistický, sociálně zaměřený film, který Jan Prušinovský (Kobry a užovky, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda) pojal jako romanci o velkém poklesku, a ještě větší lásce. Shodnou dotaci deset milionů korun přidělila Rada Státního fondu kinematografie třem projektům. Do syrových kulis Vansdorfu devadesátých let a subkultury hudebního stylu rockabilly nás zavede hudební film režiséra a producenta Ondřeje Trojana (Želary) a scénáristy Petra Jarchovského (Pelíšky, Pupendo, Učitelka). Film nazvaný Bourák vychází z vlastních životních zkušeností tvůrců. Druhý projekt, Hadí plyn, o symbolické cestě do nitra temných sil a hledání vlastní identity, nabídne po divadelní adaptaci režisér David Jařab i filmovým divákům. Inspiroval se slavným románem Josepha Conrada V srdci temnoty, který byl i předlohou filmu Francise Forda Coppoly Apokalypsa. Třetí projekt mapuje životní osudy jedné z nejznámějších osobností období pražského jara. Tvůrce Ivan Fíla se ve filmu Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě zabývá nejen otázkami osobní odvahy jednotlivce a morálky, ale ukazuje také paradoxy složitého historického období. Herečka Iva Janžurová bude mít hlavní roli v dramatu s prvky komedie Teroristka režiséra, scénáristy a bývalého novináře Radka Bajgara. Rada podpořila dvěma miliony korun snahu o reflexi současné společnosti v příběhu důchodkyně, která se odvážně postavila zlu. Stejně vysokou dotací byl podpořen film Uzly a pomeranče Ivana Pokorného. Je adaptací úspěšné knihy Ivy Procházkové a bude zajímat hlavně dospívající a milovníky přírody a koní. Podporu ve výši osm milionů korun radní přisoudili filmu Pavla Göbla Tichý společník, který bude diváky do kin lákat na nezaměnitelnou poetiku Valašska. Společný projekt režiséra Viktora Tauše a scénáristky Beaty Parkanové je komorním příběhem obtížného sbližování dvou samotářů, muže a dívky a od Rady dostal dotaci 1 milion korun.  

Více informací a tabulka s podpořenými projekty
 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Koordinátor komunikace
Státní fond kinematografie
Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7
T: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.