Soutěžte o titul Film Friendly 2018!

04.03.2019 10:48|příspěvkové organizace

Povzbudit regionální subjekty při jejich spolupráci s filmovými štáby, šířit povědomí o přínosech audiovizuální produkce, ale také upozornit filmaře na aktivní a vstřícné lokace, města i celé regiony – to jsou cíle iniciativy Film Friendly. Adepti na titul za loňský rok mohou své přihlášky posílat do 28. března. Vítěz Film Friendly 2018 bude veřejnosti představen v polovině dubna a ocenění převezme během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

 

Letos cenu udělují Czech Film Commission (oddělení Státního fondu kinematografie) a Česká lokační unie (asociace sdružující lokační manažery a skauty). Iniciativa má od svého počátku záštitu agentury CzechTourism, která se spolu s Czech Film Commission podílela na rozvoji regionálních filmových kanceláří a vývoji produktů filmového turismu.

Regiony i konkrétní místa jsou směrem k filmařům čím dál aktivnější, vnímají ekonomický i cestoruchový potenciál, který audiovizuální aktivity do místa přinášejí, chtějí spolupracovat a co nejlépe prodat své lokace. Téměř ve všech krajích České republiky mohou filmaři těžit ze spolupráce s regionálními filmovými kancelářemi, jejichž vznik se nám podařilo postupně iniciovat,“ uvedla za Czech Film Commission Ludmila Claussová, která od roku 2011 stála u zrodu všech jedenácti filmových kanceláří. 

Soutěž o titul Film Friendlyvšak není určena výhradně pro filmové kanceláře. „I jednotlivé lokace, města a obce jsou dlouhodobě v hledáčku filmařů a poskytují jim dobré zázemí pro natáčení. Chceme ocenit takové, které spolupracují aktivně, pomáhají usnadnit přípravu i natáčení,“doplnila vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková.

Hodnocena bude také komunikace směrem k místní veřejnosti (úřadům, institucím, rezidentům atd.) a další aktivity, které přispívají k vytvoření vstřícného prostředí pro audiovizuální produkci v daném místě. V uplynulých ročnících titul Film Friendly získaly Ústecký kraj (za rok 2017), Liberec (2016), Karlovarský kraj (2015) a Jeseníky (2014). „Ocenění si velmi vážíme. Po oficiálním začátku fungování naší kanceláře v roce 2016 byl rok 2017 přesně ten zásadní, ve kterém se nám podařilo přilákat do regionu výrazné filmové a televizní projekty. Dnes už je víceméně zřetelné, že další přicházejí i díky ocenění Film Friendly a že se k nám filmaři na základě dobré zkušenosti rádi vracej,“ okomentovala loňské vítězství v anketě Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. Filmová kancelář asistovala například u zrodu celovečerních filmů Úsměvy smutných mužů (režie Dan Svátek), Jan Palach (Robert Sedláček) a Hastrman (Ondřej Havelka) a aktuálně vysílaných seriálů České televize Most! (Jan Prušinovský) a Rapl II (Jan Pachl).

“Zisk ocenění Film Friendly 2017 je dokladem toho, že naše filmová kancelář odvádí skvělou práci a těšíme se společně na další úspěšné projekty. V regionu se během působení kanceláře podařilo vytvořit fungující síť film friendly subjektů. Jejich vstřícnost má velkou zásluhu na tom, že je Ústecký kraj mezi filmaři oblíbený, takže ocenění patří svou částí i jim,” uvedl při přebírání ocenění v loňském roce Zdeněk Matouš, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

Také letos ocenění v soutěži Film Friendly přinese vítězi vedle mediální pozornosti i další zájem filmových profesionálů. Společnou podporou ze strany organizátorů ze sektoru audiovizuální produkce a turismu se o ocenění a jeho významu dozví opět více filmařů i potenciálních návštěvníků vítězného regionu či místa. „Díky značce Film Friendlyproducenti a lokační manažeři při plánování projektů vědí, kde mohou očekávat efektivní a rychlou spolupráci, a mohou se i proto rozhodnout natáčet právě tam,“ řekl Luděk Herda z České lokační unie. „Pro nás lokační manažery je činnost regionálních filmových kanceláří přínosem. Jsou to právě ony, které rozumějí specifikům audiovizuální produkce, ale přitom znají a chápou potřeby svého regionu. Naši práci to zefektivňuje, rychleji se v místě natáčení dostaneme k potřebným kontaktům a informacím,“ dodal Herda. 

Zájemci o zařazení do aktuálního ročníku soutěže o titul „Film Friendly 2018“ podávají přihlášky národní kanceláři Czech Film Commission. Uzávěrka je 28. března 2019.

Více informací a přihlášky ke stažení ZDE  

 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.