Nastavení cookies

Soutěž Praha ve 100 slovech zahájena

22.06.2016 12:45|ministerstvo

Projekt Praha město literatury zahájil soutěž, která hledá nejlepší text o Praze. Jedná se o společnou akci Visegrádské čtyřky; v Praze, Bratislavě, Budapešti a Varšavě se od června do září budou vybírat krátké texty o daném hlavním městě, poroty vyberou ty nejlepší a výsledky budou vyhlášeny na vernisáži počátkem listopadu.

 

Soutěž probíhá od 1. června do 15. září.

Pravidla pro zasílané texty jsou následující:
Text musí být v češtině, nesmí přesáhnout 100 slov a musí se týkat Prahy. Soutěžící mohou daný text poslat pomocí online formuláře (na http://prague.in100words.eu/cs), poštou na adresu: Praha město literatury (Městská knihovna v Praze), Bělohorská 1666/56, 162 00 Praha 6 ‒ Břevnov nebo jej mohou osobně odevzdat na některé z poboček Městské knihovny v Praze.

Porota, ve složení Irena Dousková, Jan Hřebejk a Viktor Preiss, vybere z obdržených textů 100 nejlepších, které budou vydány v knize kapesního formátu a rovněž jako e-kniha. Z nejlepší stovky textů zvolí porota ještě nejlepších 12, které jako odměnu získají ilustraci ke svému textu, a to od předních českých ilustrátorů: Davida Cajthamla, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Barbory Kyškové, Galiny Miklínové, Alžběty Skálové, Honzy Smolíka, Evy Sýkorové-Pekárkové, Báry Šalamounové, Terezy Ščerbové, Václava Šlajcha a Lukáše Urbánka. Z nejlepších dvanácti budou určena ještě první tři místa, jejichž autoři obdrží ceny. Výsledky budou oznámeny počátkem listopadu, kdy proběhne vernisáž 12 nejlepších textů a doprovodných ilustrací.

Poprvé soutěž proběhla v Santiagu de Chile v roce 2001. Na evropském kontinentě se konala dvakrát v Budapešti. Nyní je soutěž pořádána paralelně v hlavních městech Visegrádské skupiny, v Praze jej zastupuje projekt Praha město literatury, v Bratislavě Stará tržnica, ve Varšavě Respublica a v Budapešti Mindspace.

Ministr kultury podpořil nominaci Prahy do Sítě kreativních měst UNESCO v roce 2014. Ministerstvo kultury také nominační texty připomínkovalo, a v rámci resortní agendy UNESCO aktivity Sítě kreativních měst (kde je za ČR Praha jediným zástupcem) naši odborníci velmi vítají i v rámci společných projektů V4. 

Podrobné informace:
http://www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktivity/praha-ve-100-slovech/
http://prague.in100words.eu/cs
https://www.facebook.com/prahave100slovech/

 

Tiskové oddělení
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.