Smutná zpráva: Zemřel etnograf PhDr. Karel Pavlištík, CSc.

12.12.2018 15:41|příspěvkové organizace

V pátek 7. prosince zemřel ve věku 87 let významný český etnograf Karel Pavlištík, který byl velkou morální a odbornou autoritou pro mnohé kolegy a spolupracovníky.

 

Až po roce 1989 se mohl s velikým nasazením začít oficiálně aktivně věnovat muzejní činnosti a koncipování novodobé péče o tradiční lidovou kulturu, zejména v oblasti tradičních řemesel a prezentace lidové kultury v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, Aktivně spolupracoval na mnoha úkolech Ministerstva kultury a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. V roce 2001 získal Karel Pavlištík „Cenu ministra kultury“ za celoživotní přínos k rozvoji tradiční lidové kultury a jejího uměleckého využívání.

Stál také u tvorby první úspěšné české nominace k zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO – slováckého verbuňku – a dlouhodobě a úspěšně se věnoval populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. 

Kromě práce v oblasti péče o lidovou kulturu se Dr. Pavlištík osobně zasloužil např. o založení Klubu H + Z - spolku pro využití odkazu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, z.s.který pracuje při Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Odchod pana doktora Pavlištíka je velkou ztrátou pro českou kulturu. Věřím, že jeho následovníci, které si vychoval, budou dále rozvíjet jeho odkaz na poli lidové kultury. Bude nám chybět jeho odbornost, upřímnost, krásná duše a humor,“ uvedl k odchodu této osobnosti ministr kultury Antonín Staněk.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

 

Foto: Národní ústav lidové kultury


 
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.