Shořela významná historická památka

02.08.2017 13:24|ministerstvo

V třinecké části Guty v noci z 1. na 2. srpna 2017 shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století. 

 

Kostel v obci Guty u Třince patřil mezi nejhodnotnější památky svého druhu. Bohužel jeho dřevěné konstrukce byly z velké části požárem zničeny. Ministerstvo kultury v tuto chvíli zjišťuje v součinnosti s Národním památkovým ústavem rozsah škod a následně bude hledat cesty k záchraně dochovaných částí původního kostela nebo jeho vybavení, případně k vybudování kostela nového.    

„Jeden z nejcennějších dřevěných kostelů v ČR shořel. Je to obrovská ztráta kulturního bohatství naší země právě v této oblasti. Nicméně je třeba se dívat dopředu a tak, jako jsme se velmi aktivně postavili k obnově Libušína,  pevně doufám, že budou učiněny veškeré kroky k obnově této drahocenné památky.  Ministerstvo kultury a Národní památkový ústav také velmi  intenzivně spolupracuje s odborníky z oblasti požární ochrany, primárně na státem vlastněných památkách. Tyto poznatky se snažíme maximálně předávat i dalším vlastníkům památek, nicméně takovýmto smutným ojedinělým případům nelze zabránit bezezbytku.“

Daniel Herman

Římskoskatolický kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován. Podle letopočtu vytesaném v portálu je možné, že byl kostel postaven roku 1563. Není však vyloučeno, že je starší. První zvon byl na jeho věž osazen v roce 1565 a existuje dodnes.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.