Sametová třicítka v jabloneckém muzeu

31.10.2019 19:21|příspěvkové organizace

K letošnímu „kulatému“ výročí sametové revoluce připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na měsíc listopad mimořádný program pro veřejnost i školy s příznačným názvem Sametová třicítka. Zahájen bude hned 1. listopadu a vyvrcholí celodenní akcí v sobotu 16. listopadu.

 

Cyklus akcí odstartuje v pátek 1. listopadu v 9 hodin přednáška „17. listopad – studenti, svoboda… a ještě něco?“ určená zejména školním skupinám. Historik Petr Sedlák z Ústavu pro studium totalitních režimů představí 17. listopad jako den s historickým významem pro náš národ a zejména studentstvo. 

Všem, kteří se zajímají o moderní dějiny naší země, pak nabídne muzeum v úterý 12. listopadu od 17 hodin odbornou přednášku s názvem „Jak Havel vystřídal Husáka“. Historik Michal Macháček bude ve svém výkladu hovořit o krizi v socialistickém Československu v předvečer sametové revoluce. Až do vánočních svátků bude probíhat speciální edukační program pro školy pod vedením muzejního pedagoga a soutěžní kvíz pro všechny návštěvníky muzea.

Vyvrcholení připomínky 30 let života v demokracii bude celodenní akce v sobotu 16. listopadu. „Připravili jsme tematické komentované prohlídky expozicemi a naučně-zábavný kvíz pro všechny generace návštěvníků, který nabídne rekapitulaci „sametu“ v Jablonci nad Nisou prostřednictvím vybraných archivních fotografií, dokumentů, plakátů a videozáznamů,“ zdůraznil kurátor muzea Petr Čížek. Tyto materiály poskytl Státní okresní archiv v Jablonci nad Nisou a statutární město Jablonec nad Nisou. „Po celý den bude probíhat i tvůrčí dílna s výrobou vlaječek, papírových klíčů zdobených kamínky nebo navlékáním náramků se symbolickým kovovým klíčem, vše samozřejmě v národních barvách trikolóry,“ doplnila muzejní edukátorka Milena Zachařová. Akce pak vyvrcholí od 17 hodin hudebním vystoupením humoristy a písničkáře Miroslava Kemela, který speciálně pro muzeum vytvořil několik svérázných kreslených vtipů.

Muzejní akce Sametová třicítka proběhne v sobotu 16. listopadu od 9 do 18 hodin. Zajímavosti z archivu, karikatury a muzejní kvízy zůstanou přístupné až do 20. prosince 2019. 

Přednáška M. Macháčka 12. listopadu i celodenní akce v sobotu 16. listopadu jsou zdarma.
 

Miroslav Kemel je oblíbený karikaturista, který je znám především jako autor politických kreslených vtipů pro přední české deníky (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo). Od 80. let se věnuje také originální hudební tvorbě, vystupuje jako písničkář s doprovodem dalších hudebníků. Jeho hudebním stylem prostupují různé žánry, zejména balady, šanson, blues a hospodské písně.

Kreslířský web: http://www.kemel.cz/, písničkářský web: http://www.mirekkemel.cz/

Plakát na přednášku
Sametová 30

Kontakt:
Mgr. Petr Čížek

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou 
T: 770 105 971
E: petr.cizek@msb-jablonec.cz
W: www.msb-jablonec.cz,https://www.facebook.com/msbjablonec

 

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.