Režisérka Helena Třeštíková bude hlavním hostem filmového festivalu v Amsterdamu

14.11.2018 11:35|příspěvkové organizace

Letošní 31. ročník ozdobí jako hlavní host česká režisérka Helena Třeštíková, která bude mít na festivalu retrospektivu své tvorby a uvede také 10 filmů, které nejvíce ovlivnily její kariéru.

 

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Amsterdamu je největší a nejdůležitější přehlídkou dokumentárních filmů na světě. Na místě nebude chybět ani Czech Film Center, které uspořádá akci v rámci industry programu. 

Festival ocení více než čtyřicetiletou práci režisérky Heleny Třeštíkové, která si za tu dobu vytvořila svůj originální styl časosběrných dokumentů, kdy sleduje jednotlivé aktéry po velmi dlouhou dobu a ukazuje jejich lidskou a osobnostní proměnu v čase. Během těchto let posbírala i řadu ocenění, včetně takzvaného evropského Oskara v roce 2008 za dokument René. Festival představí retrospektivu jejích šesti snímků. Nebudou chybět dokumenty Katka, Mallory, René, populární Manželské etudy, režisérčina prvotina z roku 1975 Zázrak a dokument o Lídě Baarové Zkáza krásou. Helena Třeštíková bude diskutovat s diváky v rámci Filmmaker Talk a mimo to na festivalu uvede i pro ni nejzásadnějších deset filmových děl, z nichž celou polovinu tvoří české filmy. Diváci tak budou moct v Amsterdamu vidět filmy Hoří má panenko od Miloše Formana, O něčem jiném a Praha - neklidné srdce Evropy Věry Chytilové, Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka a 66 sezón od Petera Kerekese. 

Až přijde válka, dokument režiséra Jana Geberta, byl zařazen do sekce Best of Fest, tedy do výběru toho nejlepšího, co se dalo letos na světových festivalech zhlédnout. Snímek sleduje aktuální fenomén, jakým je zvýšený příklon evropské mládeže k paramilitárním organizacím a obecně sleduje problematiku manipulace s davem. Hlavní postava dokumentu je na první pohled běžný slovenský vysokoškolák, který se jako samozvaný šéf domobrany cvičí a připravuje na kariéru politika. Své působení v domobraně, která má několik stovek členů, bere jako ideální přípravu. Dokument vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, ve výzvě na výrobu dokumentu dostal celkem 1,5 milionem korun. Účast Gebertova dokumentu v programu je úspěchem, neboť pro letošní ročník omezili pořadatelé celkový počet filmů pod 300, v každé soutěžní sekci festivalu se pak objeví maximálně 12 filmů.

Státní fond kinematografie bude přítomen i přímo na festivalu. Oddělení Fondu Czech Film Center bude pro filmové profesionály pořádat akci Guests Meet Guests, a to v úterý 20. listopadu od 18 hodin v historickém centru města ve čtvrti Zuidekerk. "Guests Meet Guests je akcí pro filmové profesionály, kteří se zde mohou vzájemně potkat a navázat cenné kontakty. Je to ideální místo pro propagaci národní kinematografie klíčovým lidem ve filmovém průmyslu, kteří rozhodují o tom, které filmy budou úspěšné," říká k akci vedoucí oddělení Czech Film Center Markéta Šantrochová.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Amsterdamu proběhne letošní rok od 14. listopadu do 25. listopadu.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.