Rezidenční program Lipsko – Brno zahájen

14.08.2018 15:15|příspěvkové organizace

Lipsko/Brno – U příležitosti hostování České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 a Českého roku v Lipsku (říjen 2018 až listopad 2019) byl počátkem srpna zahájen česko-německý rezidenční program pro pět autorů z České republiky a pět autorů z Německa. 

 

Program vznikl díky spolupráci Moravské zemské knihovny, Města Brna, Města Lipska, Goethe-Institutu a lipského knižního veletrhu. Z 56 německých a 29 českých uchazečů vybrala odborná komise celkem 10 stipendistů, kteří absolvují v období od srpna 2018 do ledna 2019 měsíční pobyt v Brně a v Lipsku. Autoři tak budou moci poznat nejen kulturní scénu daného města, ale také své kolegy a kolegyně.  Počítá se s jejich zapojením do kulturního života obou měst. Cílem rezidenčních pobytů je poskytnutí prostoru k soustředěné a kreativní práci, na jejímž konci vznikne mimo jiné text inspirovaný městem, ve kterém stráví měsíc tvůrčí práce. V rámci programu obdrží autoři stipendium, je jim zajištěno ubytování a měsíční jízdenka hromadné dopravy. Společné vystoupení německých i českých stipendistů je pak plánováno v rámci Lipského knižního veletrhu 2019. 

Luise Boege je první německou stipendistkou, která počátkem srpna v Brně odstartovala rezidenční program:

Autorka studovala literární a kulturní vědy na Univerzitě v Erfurtu. Publikovala řadu novinářských
a literárních textů v denících a týdenících i v literárních časopisech. V roce 2006 získala ocenění Open Mike, Alfred-Döblin-Stipendium (2012), absolvovala stipendijní pobyt na zámku Wiepersdorf (2017), stejně jako rezidenční stipendium v Literárním kolokviu Berlín. Během svého pobytu v Brně bude autorka pracovat na svém textu "Die dicke Familie/Tlustá rodina". 
Doposud autorka publikovala: „Kaspers Freundin“, Reinecke & Voß 2015; „Bild von der Lüge“, Reinecke & Voß 2017; „Exorzismus in Polen Die Schönheit der Wüste“, Verlag parasitenpresse 2018.

V září přijíždí do Brna Bettina Hartz, která vedle své spisovatelské činnosti během tohoto 
a následujícího roku vede jako kurátorka v Literárním domě Berlín řadu akcí k 50. výročí Pražského jara.Spisovatel, dramatik a žurnalista Bernhard Setzwein se po desetiletí literárně zabývá bavorsko-českými vztahy a v Brně bude v září. Některá jeho díla byla již přeložena do češtiny, mimo jiné 
i divadelní hra o Bohumilovi Hrabalovi. Nomád německé literatury, prozaik a básník, dramatik i blogař Roman Israelpřijede do Brna v listopadu a bude se věnovat románu „Muž, který zná své místo“. V prosinci absolvuje svůj pobyt v Brně poslední stipendistka, Isabelle Lehn, prozaička, esejistka 
a nositelka řady literárních cen. Autorka by v Brně ráda dokončila svůj aktuální román "Frühlingserwachen /Probuzení jara".

Petr Borkovec je prvním českým stipendistou, jenž pojede v září do Lipska, v říjnu jej následuje Jaromír Typlt, v listopadu Kateřina Tučková a v prosinci Iva Pekárková. V lednu 2019 zakončí v Lipsku rezidenční program výtvarnice a autorka komiksů Lucie Lomová. I součástí jejich pobytu v německém prostředí je vedle vlastní tvůrčí činnosti plánována pro ně řada vystoupení, čtenářských setkání 
a debat. 

Česko-německý rezidenční program je organizován Moravskou zemskou knihovou  v Brně, Lipským knižním veletrhem, partnerskými městy Lipsko a Brno, Goethe-Institutem Praha a Leipziger Wohnungs- und Baugesellschaft mbH. Mediálním partnerem projektu je deník Leipziger Volkszeitung.

Hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu v roce 2019 je z pověření Ministerstva kultury České republiky. Jejími nejbližšími partnery, díky nimž vzniká projekt Českého roku, jsou vedle Lipského knižního veletrhu Velvyslanectví České republiky v Německu, Generální konzulát České republiky v Drážďanech, partnerská města Lipsko a Brno, Česká centra v Německu a Rakousku, Německo-český fond budoucnosti, Goethe-Institut v Praze a řada dalších partnerských institucí v České republice i v Německu. 

 

Kontakt:
Moravská zemská knihovna v Brně

Kounicova 65a, 601 87 Brno
T: +420 541 646 270
E: Katerina.Bartosova1@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.