Reinhard Kleist v Moravské zemské knihovně: "O Nicku Caveovi a dalších životopisech"

02.05.2018 11:44|příspěvkové organizace

Průkopník německého grafického románu a jeden z nejlepších současných německých komiksových autorů Reinhard Kleist vystoupí 9. května v 18 hod. v Konferenčním sále MZK.

 

Kleist přijede představit průřez svou vlastní tvorbou a promluví nejen o příběhu Nicka Cavea, ale i o dalších osobnostech, jejichž životní osudy se rozhodl čtenářům přiblížit ve svých knihách. Celý večer bude moderován a tlumočen. Knihy Reinharda Kleista najdou čtenáři Moravské zemské knihovny v Brně jak v němčině, tak v českých překladech.

Reinhard Kleist se narodil v roce 1970 v Hürthu u Kolína nad Rýnem. V Münsteru studoval grafiku a design. Tady vznikla i jeho první alba. Od roku 1996 žije a pracuje v Berlíně. Zveřejnil mnoho komiksů, ale i ilustrace pro knihy a obaly LP. Za svoji tvorbu byl vyznamenán mnoha cenami, např. cenou za literaturu pro mladistvé v německém jazyce za svoji grafickou novelu Boxer: pravdivý příběh Hercka Hafta z roku 2012. Jedná se o neuvěřitelný, ale pravdivý příběh židovského boxera, jenž je v koncentračním táboře nucen k pěstním zápasům. Postupně si z této “výhody“ vytvoří strategii pro přežití. “Boxer“ byl v tvorbě Reinharda Kleista velkým krokem vpřed. Výsledek je jedna z autorových nejnapínavějších grafických novel.

Své umění prezentuje po celém světě prostřednictvím workshopů, přednášek, výstav a koncertů spolu s kreslením v reálném čase (live drawing concert). Reinhard Kleist je také velkým hudebním fanouškem a ve své tvorbě vzdal poctu dvěma hudebníkům. Jedním z nich je Johnny Cash, jehož oslavil v grafické novele z roku 2006 Cash, I see a darkness. Nejnovějším počinem Reinharda Kleista je grafická novela věnovaná australskému hudebníkovi s názvem Nick Cave: Mercy on me. 

Před biografií židovského boxera Hercka Hafta vytvořil Kleist komiksovou biografii Castro z roku 2010. V tomto díle se Kleist zaobírá jedním z posledních míst reálně existujícího socialismu. S důrazným, vitálním tahem, který je charakteristický pro jeho styl, se Kleist přibližuje kontroverznímu revolucionáři a politikovi, jeho ideálům i následkům, jež tyto ideály měly pro kubánskou společnost. 

Mírovou cenu Gustava Heinemanna získal Kleist za grafickou novelu z roku 2015 Sen o olympiádě: příběh Samii Jusuf Omarové. Novela představuje příběh sprinterky, jež reprezentovala Somálsko na Olympijských hrách 2008 v Pekingu. V Somálsku byla ohrožována islámskými extrémisty, kteří odmítali představu sportujících žen. V naději zúčastnit se her v Londýně se pokusila o útěk do Evropy. V roce 2012 ve svých 21 letech utonula před pobřežím Malty. 

CO: Autorské čtení Reinhard Kleist: O Nicku Caveovi a dalších životopisech
KDY: 9. května od 18.00
KDE: Konferenční sál Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a

Kontakt:
Mgr. Richard Guniš
T: 541 646 333
E: Richard.Gunis@mzk.cz
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.