"ZÁKONY MUSÍ DODRŽOVAT KAŽDÝ Z NÁS": reakce ministra kultury na PETICI UMĚLCŮ

26.04.2019 15:28|ministerstvo

Ministerstvo kultury se seznámilo s peticí umělců, jež vyjadřují nesouhlas s odvoláním ředitelů Národní galerie Praha (NGP) a Muzea umění Olomouc (MUO), kteří jsou důvodně podezřelí z vícera protiprávních jednání při správě svěřených prostředků a to na základě několika veřejnosprávních kontrol. 

 

 "Lidsky rozumím vzbuzeným emocím umělců, ale mrzí mě, že namísto věcného a kritického pochopení důvodů odvolání obou ředitelů, převládá iracionální atmosféra a záměrné strašení v podobě ohrožení české kultury. Nic takového se nekoná“: sdělil z Číny prostřednictvím emailu ministr kultury Antonín Staněk. 

 "Rád bych požádal všechny signatáře této petice, aby se napřed seznámili s důvody, které ministerstvo, a mě osobně, vedly k uvedeným krokům. Právní důvody u Národní galerie Praha jsou již od včerejška uvedeny v dokumentu na webu www.mkcr.cz. Důvody u Muzea umění Olomouc budou uveřejněny v nejbližších hodinách tamtéž. Budou-li mít signatáři petice i po jejich přečtení a pochopení dojem, že stále nerozumí důvodům odvolání, velmi rád je se svými kolegy z Ministerstva přijmu a osobně vysvětlím.“ dodává ministr Staněk.

 Na oba posty ředitelů NGP i MUO bude v krátké době vyhlášeno transparentní výběrové řízení, s jehož obsahem a se jmény navržených členů výběrových komisí bude veřejnost dopředu seznámena.


Martha Häckl, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.