Projekt na 58. mezinárodní bienále umění v Benátkách vytvoří Stanislav Kolíbal

01.10.2018 17:07|příspěvkové organizace

Stanislav Kolíbal (1925) bude reprezentovat Českou republiku na příštím ročníku výtvarného bienále, které bude zahájeno 11. května 2019 v Benátkách. Odborná porota vybrala jeho projekt z celkem 23 přihlášených.

 

„Jsem rád, že jsem byl vybrán, i když se tak stalo v mém pokročilém věku. Je pro mě ctí uvést svoji práci v Českém a Slovenském pavilonu na tak prestižní přehlídce umění, jakou je benátské bienále. Účast je pro mě výzvou a pevně věřím, že budu schopný představit podstatu mé mnohaleté tvorby kombinací starších prací s těmi zcela novými v projektu, který reaguje na prostor pavilonu architekta Otakara Novotného. Nesmírně se těším a děkuji mezinárodní odborné porotě za volbu právě mého návrhu,” uvádí Stanislav Kolíbal.

Odborná porota byla s celkovou úrovní přihlášených projektů spokojená. Volbou Stanislava Kolíbala ocenila celoživotní dílo průkopníka českého avantgardního umění, které již po sedm desetiletí hovoří moderním a současným jazykem a neustále ovlivňuje i nejmladší uměleckou generaci.

STANISLAV KOLÍBAL, STŮL, 1965, 83X120X95CM, SÁDRA 

Stanislav Kolíbal završí přítomnost českých umělců širokého generačního spektra, kteří reprezentovali ČR na posledních ročnících: Dominika Langa (1980) v roce 2011, Zbyňka Baladrána (1973) v roce 2013 a Jiřího Davida (1956) v roce 2015.

Do otevřené soutěže, kterou vypsala Národní galerie Praha, se přihlásilo celkem 23 uchazečů, na pomyslné druhé a třetí místo zvolila odborná porota projekty Matthewa Witkovského a Jana Švankmajera.         

Bienále v Benátkách přiláká ročně více než půl milionu mezinárodních návštěvníků. První ročník se konal v roce 1895, Československo se ho účastní již od roku 1920. Český a Slovenský pavilon architekta Otakara Novotného z roku 1926 patří navíc mezi nejcennější stavby v areálu Giardini di Castello.

Stanovisko odborné poroty
Členové poroty​

Tereza Ježková
Vedoucí Odboru marketingu a PR
Národní galerie Praha
Staroměstské nám. 12, 110 15 Praha 1
T: +420 728 301 377
E: tereza.jezkova@ngprague.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.