Nastavení cookies

Prohlášení Lubomíra Zaorálka k situaci v huti společnosti Liberty Ostrava

30.04.2021 16:42|ministerstvo

Dnes jsem se dozvěděl, že společnost Liberty Ostrava porušila svůj slib a v noci z 29. na 30. dubna prodala emisní povolenky v hodnotě více než 1 mld. korun do Rumunska. Zároveň jsem zjistil, že v průběhu týdne došlo ke změně části představenstva této společnosti. Transakce majitelů této společnosti jsou přitom vyšetřovány v několika zemích.

 

Nevíme, kam zmizely 2 miliardy korun na pomoc huti, za které v roce 2020 převzal záruku stát prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

To, co se zde nyní odehrává, připomíná vyvádění finančního kapitálu a řízenou likvidaci firmy. Ostravské hutě nyní přitom jedou na maximální výkon a ceny oceli jsou ve světě velmi příznivé.

Tento podnik je navíc jedním z největších zaměstnavatelů v České republice. Pracuje v něm přímo 6 000 lidí a v návaznosti dává práci dalším 25 000.

Česká republika nemůže dopustit jednání, která vedou k ohrožení takového množství pracovních míst. Právě pro ochranu pracovních míst je potřeba použít všechny nástroje. Proto podpořím zařazení zvláštního bodu na příštím jednání vlády v pondělí 3. května a rovněž budu stát za všemi kroky odborů. Budu také žádat prošetření celé transakce Finančně analytickým úřadem, pozornost by mělo této situaci věnovat i státní zastupitelství. A pokud by přesto měl tento podnik padnout, bude nezbytné, aby stát přikročil třeba i k jeho znárodnění.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.