Premiéra dokumentárního filmu „Who Will Write Our History?“

29.01.2019 13:43|ministerstvo

V kině Ponrepo NFA  dne 28. ledna 2019 za účasti náměstka ministra kultury Jiřího Vzientka a dalších čestných hostů proběhla česká premiéra dokumentárního filmu „Who Will Write Our History?“ o ilegálním dokumentačním projektu, později známého pod kódovým označením „Oneg Shabbat“ či „Podzemní archiv varšavského ghetta“. Projekci uspořádala Federace židovských obcí v ČR.

 

27. ledna proběhlo promítání v sídle Organizace Spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) v Paříži. Film byl u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu promítán také v Muzeu holocaustu ve Washingtonu D. C., Muzeu tolerance v Los Angeles a v Židovském historickém institutu ve Varšavě. Dokument se 27. ledna promítal ve více než 300 kinosálech, muzeích, úřadech UNESCO a Informačních centrech OSN, celkem ve 45 zemích světa. Film režírovala Roberta Grossmanová.

Jedná se o první celovečerní dokument o ilegální skupině Oneg Shabbat, kterou ve varšavském ghettu založil historik Emanuel Ringelblum. V letech 1940-1943 se skupina snažila zdokumentovat přesný záznam událostí v Němci okupovaném Polsku v období existence ghetta.

Před vypuknutím ozbrojeného povstání uložili všechen nastřádaný materiál do vodotěsných cínových beden a konví na mléko a na třech různých místech zakopali do země.

V roce 1946 bylo z trosek varšavského ghetta vyzvednuto deset cínových beden, v roce 1950 se našly dvě konve na mléko, třetí místo, kde byly dokumenty zakopány, nebylo nikdy nalezeno.

Ringelblumův archiv, který válku přežil jen částečně, je i nadále nesmírně důležitým zdrojem informací o životě v ghettu a německém postupu proti polským Židům. V roce 1999 byl zapsaný do programu UNESCO Paměť světa.

 

Tiskové oddělení MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.