Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabídne patnáct představení, workshopy i besedy

16.03.2017 10:00|příspěvkové organizace

Sedmnáctý ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, který se poprvé slaví v rámci Světového týdne divadla, proběhne 18-22. března 2017. Program nabídne 15 produkcí, workshopy či besedy.

 

V rámci přehlídky bude předána cena ASSITEJ. Akci pořádá Institut umění - Divadelní ústav / České středisko ASSITEJ ve spolupráci a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s Divadlem v Celetné a KD Mlejn.

Přehlídkou slavíme Světový den divadla pro děti a mládež, který připadaná tradičně na 20. března. Autorem letošního poselství je mexický  prominentní autor dětské literatury Francisco Hinojosa. Tři mezinárodní nevládní divadelní organizace: ASSITEJ (Asociace divadel pro děti a mládež), UNIMA  (Mezinárodní unie loutkářů) a ITI  (Mezinárodní divadelní ústav) se letos poprvé dohodly  na společné oslavě svých „dnů“ a vyhlásily Světový týden divadla (20.-27.3.), aby společnou propagací  a vzájemnou podporou svých divadelních svátků zdůraznily důležitost, sílu a kouzelnou moc divadla pomáhat a kladně ovlivňovat svět dětí, mládeže i dospělých.Světový den loutkového divadla připadá na 21. března a Světový den divadla na 27. března.Program sedmnáctého ročníku přehlídky přináší celkem patnáct inscenací profesionálních, nezávislých i dětských souborů určených pro širokou škálu diváků. Pro nejmenší je určeno například představení Ošklivé kačátko (Divadlo U staré herečky) nebo Všelijaká koukátka(první návštěva Národního divadla Brno na přehlídce), pro děti obou stupňů základních škol zahrají Divadlo Bořivoj (jejich Karlovo Nové město je specifickým workshopem a zároveň krásným příkladem divadla a vzdělávání) a dětské soubory KUK-u-řice a Bezejména. Nezapomněli jsme ani na rodinná představení (Biograf - Cirk La Putyka a Usnula jsem, ale nespím - Ústav úžasu). Na své si přijdou i  teenagery a maturanti, pro něž zahrají studentské soubory KUK! a Vydýcháno představení inspirovaná Georgem Orwelem, Christianem Morgensternem nebo Ernstem Jandlem  Divadlo Kašpar uvede  inscenaci Něžná je noc, jež je scénickým fragmentem Fjodora Michajloviče Dostojevského. Naivní divadlo z Liberce  představí kritikou oceněné Čechy leží u moře… , Divadlo DRAK pak krásnou inscenaci O bílé lani a soubor Geisslers Hofcomoedianten čarodějnou legendu ze srbské Lužice Já jsem Krabat

V neděli 19. 3. proběhnou dvě diskuse a bude udělena cena ASSITEJ osobnosti, která se zasloužila o rozvoj divadla pro děti a mládež v ČR. Cenu převezme režisérka a pedagožka  Michaela Homolová za soustavný rozvoj divadla pro děti, především za soustředěnou a úspěšnou aktivitu v oblasti divadla hraného dětmi.  Od 14:15 proběhne diskuse s Michaelou Homolovou a od 15:00hod se uskuteční debata na téma Charakteristika a vývoj v oblasti scénických umění pro děti a mládež v České republice.

Přehlídka vznikla za podpory Hl. města Prahy.

Pozvánka OPERA V PRAZE (umění – produkce – řízení)
Světový den loutkářství 21. března 2017
Vzkaz ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2017 
Prohlášení ke světovém týdnu divadla

Kontakt:
Judita Hoffmanová
Oddělení komunikace a marketingu
Institut umění – Divadelní ústav
T: +420 224 809 196
M: +420 721 721 238
E: juditua.hoffmanova@divadlo.cz 
W: idu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.