Pražský filharmonický sbor odjíždí na dvoutýdenní turné po Izraeli

23.04.2018 14:14|příspěvkové organizace

Pražský filharmonický sbor odjíždí na dvoutýdenní turné po Izraeli, kde bude účinkovat spolu s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Gianandrey Nosedy. Během zájezdu vystoupí mezi 25. dubnema 6. květnem 2018 v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě na celkem deseti koncertech. Sbor si pro izraelské turné připravil Stabat mater Gioachina Rossiniho (1792–1868).

 

Stabat mater, mnohokrát opakované zhudebnění středověké sekvence pojednávající o utrpení Kristovy matky pod křížem, na kterém umírá její syn, napsal Rossini na objednávku nadšeného ctitele své hudby, madridského arcibiskupa dona Franceska Fernandeze Varely, s nímž se seznámil v roce 1831 během své cesty do Španělska. Geneze skladby je poněkud komplikovaná, obsahuje dvojí autorství (Rossiniho a jeho přítele, skladatele Giovanniho Tadoliniho) i velký soudní proces, který skladbu proslavil ještě před tím, než ji poznala veřejnost. V roce 1841 Rossini nahradil části složené Tadolinim svou hudbou a světová premiéra v pařížském Théâtre-Italien 7. 1. 1842 zahájila triumfální cestu Rossiniho Stabat mater do světa. Trvá dodnes.

Foto: Petra Hajská

Spolupráce Pražského filharmonického sboru s Izraelskou filharmonií tímto turné nekončí. V dubnu 2019 čeká sbor další zájezd do Izraele, kde vystoupí na šesti koncertech s Německým requiem Johannesa Brahmse pod taktovkou Manfreda Honecka.

Zřizovatelem Pražského filharmonického sboru je Ministerstvo kultury České republiky.

Kontakt:
Bc. Aleš Bobek
PR a marketing PFS
T: +420 777 770 087
E: bobek@choir.cz
W: filharmonickysbor.czfacebook.com/filharmonickysbor

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.